Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Tuje w ogrodzie. Jaki gatunek wybrać?
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 21.09.2023 15:34

Tuje w ogrodzie. Jaki gatunek wybrać?

tuja
Pixabay

Królowa polskich ogrodów. Tuja jest niezwykle cenioną rośliną nie tylko ze względów estetycznych, ale także wyjątkowej praktyczności i łatwej uprawy. Kiedy i jak sadzić tuje? Jaki gatunek wybrać do swojego ogrodu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie Państwo w naszym artykule.  

Który gatunek tui posadzić w ogrodzie?

Tuje to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Przeważnie są sadzone jako żywopłoty, jednak coraz częściej utrzymywane są również w formach stożkowych, kolumnowych lub kulistych. Tuje nazywane także żywotnikami, nie wymagają zbyt wiele pracy

Dzięki swojej neutralności pasują do wielu typów ogrodów, zarówno tych utrzymywanych w stylu angielskim, jak i naturalistycznym. Duży wybór odmian tui pozwala na dokładne dopasowanie sadzonych drzewek do projektu danego ogrodu. Które sadzonki nadają się na żywopłot, a które zdecydowanie lepiej prezentują się jako pojedynczo rosnące drzewko? 

Soliter

Tuja Danica - o regularnym, kulistym pokroju. Cechuje się powolnym wzrostem, osiągając maksymalną wysokość i szerokość w granicach około 50-70 cm. Tuja danica nie nadaje się na żywopłoty, jednak doskonale nada się jako soliter albo drzewko rosnące na obrzeżach rabat. Pięknie prezentuje się także w osobnych donicach. Tuja danica świetnie znosi formowanie, dzięki czemu możemy nadać jej wszelakie kształty. Jasnozielone pędy lekko brązowieją na zimę. Danica ma przeciętne wymagania glebowe - potrzebuje jedynie wilgotnego podłoża. Jest również niezwykle odporna na niskie temperatury.

Tuja Elegantissima - charakteryzuje się szerokokolumnowym pokrojem z wachlarzykowato ułożonymi, wzniesionymi pędami. Elegantissima rośnie wolno, osiągając wysokość około 3-4 metrów. Jej ulistnienie jest żółtawe do jasnozielonego. Listki zimą zmieniają barwę na czerwono-brązową. Tuja Elegantissima ma niewielkie wymagania glebowe i jest odporna na suszę, jednakże mróz bardzo jej szkodzi. Tuja ta preferuje gleby ciepłe i przepuszczalne. Do zdrowego wzrostu potrzebuje słonecznego, osłoniętego od wiatru stanowiska.

Żywopłot

Tuja Brabant - charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem. Jej roczne przyrosty mogą osiągnąć nawet 40 cm. Brabant to odmiana o kolumnowym pokroju, która dorasta nawet do 4 m wysokości. Doskonale nadaje się na żywopłot, a przy regularnym przycinananiu, ładnie się zagęszcza. Jej jasnozielone ulistnienie brązowieje na zimę. Tuja brabant sprawdza się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i lekko zacienionych. Odmiana ta najlepiej rośnie na dość żyznej i wilgotnej glebie. Co ważne w naszym klimacie - jest całkowicie odporna na niskie temperatury.

Tuja Smaragd - to jedna z najpopularniejszych odmian żywotników w polskich ogrodach. Jej dumna nazwa pochodzi oczywiście od barwy ulistnienia, które jest szmaragdowozielone. Co najważniejsze, jej listki nie brązowieją na zimę. Tuja szmaragd (nazwa potocznie stosowana) ten ma stożkowy pokrój, dzięki czemu może rosnąć jako soliter, ale zdecydowanie lepiej nadaje się do formowanych i nieformowanych żywopłotów. Tuja smaragd po 10 latach może osiągnąć około 3 m wysokości. Preferuje stanowiska słoneczne, jednak nie przeszkadza jej także lekki cień, za to potrzebuje żyznej i wilgotnej gleby. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest całkowicie odporna na niską temperaturę. 

Kiedy sadzić tuje?

Tuje można sadzić przez cały ich okres wegetacyjny, tj. od wiosny do końca jesieni. Należy pamiętać, że w przypadku sadzenia jesiennego najlepiej jest wybrać te wczesne i jeszcze ciepłe miesiące, by sadzonka zdążyła się ukorzenić, co zdecydowanie ułatwi jej przeżycie zimy. Optymalny termin to wrzesień - październik. Jest to również doskonały czas na przesadzanie tui, którą już mamy w ogrodzie, bowiem mija wtedy ryzyko suszy, a wilgotność powietrza jest odpowiednia.

Jak gęsto i co ile cm sadzić tuje?

Jeśli tuja ma być soliterem, czyli rosnąć jako pojedyncze drzewo, to jej odległość od innych roślin nie ma większego znaczenia. Jednak trzeba mieć na uwadze, że tuja pochłania wodę z dużej powierzchni gleby wokół siebie. Lepiej jest więc nie sadzić jej w pobliżu warzywnych rabat gdyż warzywa będą musiały konkurować z tujami o wodę. 

Odległość sadzonek od siebie ma natomiast znaczenie podczas tworzenia żywopłotów. Tuje, których zadaniem jest stworzenie swego rodzaju ogrodzenia, bardzo się zagęszczają, dlatego już podczas sadzenia powinno się wyznaczyć między nimi odpowiednie odległości:

  • Tuje odmiany Szmaragd sadzi się co około 50-60 cm
  • Tuje odmiany Brabant sadzi się co około 60-80 cm
Tagi: Ogród Tuje