Nie każdy Polak o tym wie. To można zrobić z choinką po świętach
W ciągu najbliższych dni wielu Polaków zdecyduje się na rozebranie choinki. Zazwyczaj to święto Trzech Króli 6 stycznia jest dniem, w którym decydujemy się na usunięcie świątecznych ozdób, co może przysporzyć problemów. Wyjaśniamy, co należy zrobić z drzewkiem - nie zawsze utylizacja to najlepsza opcja.
Czas rozbierać choinkę, ale co zrobić z drzewkiem?
PAP informuje, że w Poznaniu drzewka z obciętymi korzeniami będą odbierane sprzed domów. Harmonogram udostępniany jest na miejskich stronach, w przypadku domów wielorodzinnych o terminie odbioru informują najczęściej zarządcy budynku. Jedynym warunkiem jest wystawienie drzewka, które jest już wyjęte z ziemi i donicy.
W stolicy Wielkopolski odbiór drzewek planowany jest dwukrotny odbiór drzewek - w styczniu i lutym. W ten sposób nawet ci, którzy decydują się na rozebranie choinki długo po Trzech Króli, otrzymają od miasta pomoc w utylizacji.
Zasiej to już w styczniu, a nie pożałujesz. Plony będą nie tylko wyższeUtylizacja drzewek choinkowych to tylko jedno z rozwiązań
Nie wszędzie jednak można liczyć na takie wygody jak w Poznaniu. Najczęściej drzewka trzeba samodzielnie dostarczyć do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Interpretacja noweli do ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw opublikowana przez ministerstwo klimatu jest jednoznaczna:
Prowadzących takie punkty nie dotyczy zakaz zbierania odpadów zielonych poza miejscem wytwarzania tych odpadów, wprowadzony przez tę samą ustawę nowelizującą w ustawie o odpadach. Adresatem tego zakazu są wszyscy inni posiadacze odpadów, poza prowadzącymi punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, którzy mają obowiązek takie odpady przyjmować.
Inaczej sprawy mają się rzecz jasna z drzewkami ukorzenionymi. Te można z powodzeniem zasadzić, jednak należy pamiętać, że konieczna jest aklimatyzacja. Zasadzenie drzewa na mrozie po tym, jak przez wiele dni żyło on w temp. pokojowej niechybnie doprowadzi do tego, że roślina się zmarnuje.
Tomasz Maćkowiak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, zwraca uwagę, że warto tymczasowo umieścić drzewo np. w garażu, by doszło do aklimatyzacji. Przestrzega natomiast przed sadzeniem drzew w lasach. Przed podjęciem takich kroków konieczna jest wcześniejsza konsultacja z leśniczym.
Drzewko choinkowe - zastosowania w gospodarstwie rolnym
Często zapomina się, że drzewka choinkowe można także wykorzystać w gospodarstwie rolnym i ogrodzie. Igliwia i drewno mogą posłużyć jako nawóz i dostarczyć glebie wartościowych pierwiastków. Rolnicy mogą nawet rozważyć odbiór drzewek od sąsiadów czy znajomych, by wykorzystać je na potrzeby użyźnienia ziemi.
Na dobre praktyki w tym zakresie zwraca uwagę serwis zielonygrodek.pl. Drzewka bez przeszkód mogą trafić na kompost. Najlepiej umieścić naprzemiennie warstwy korzeni, pnia i większych gałęzi z warstwami mniejszych gałęzi z igliwiem w proporcjach 1:2. Materiał będzie miał dużą zawartość węgla, co przełoży się na grube włókna w strukturze kompostu - w efekcie będzie on lepiej napowietrzony.