RolnikInfo.pl
niemcy

unsplash.com / fot. Christian Wiediger

Polska stała się 4. największym dostawcą towarów do Niemiec. Wartość żywności rośnie

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Na podstawie danych z 2020 roku Bank PKO BP zdradził, że Polska stała się czwartym największym dostawcą towarów do Niemiec. Jeszcze w 2019 roku Polska znajdowała się na szóstym miejscu, a obecnie wyprzedziła Francję.

Do Niemiec polscy producenci wysyłają nie tylko wyroby przemysłowe, maszyny i ich części, ale też w bardzo dużej mierze artykuły rolno-spożywcze, których wartość znacząco rośnie z roku na rok.

Polskie produkty w Niemczech

Pomimo bardzo trudnej sytuacji gospodarki na świecie, polscy eksporterzy doskonale wykorzystali sytuację i zwiększyli udziały na niemieckim rynku. Co interesujące, w tej samej konkurencji straciła m.in. Francja, Holandia i Belgia. 

Jak kształtuje się struktura produktów eksportowanych z Polski do Niemiec? Jak podaje Business Insider, powołując się na dane GUS z 2019 roku, bardzo duży odsetek mają tutaj maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy (38,1%). Żywność i żywe zwierzęta uzyskały w zestawieniu wartość 10,7%.

Zmiany w kwestii polskiego eksportu do Niemiec są widoczne z roku na rok. Jak podaje portalspozywczy.pl w 2020 roku Polska odpowiadała za 5,7% niemieckiego importu, co było kolejnym wynikiem potwierdzającym zwyżkowy trend udziałów Polski w rynku naszych zachodnich sąsiadów.

Dobre relacje polsko-niemieckie

Polskie produkty są cenione w Niemczech za swoją jakość i cenę. Jak podaje Centrum Analiz Banku PKO BP, powołujące się na raporty GUS, wynika, że z roku na rok ilość sprzedanych dóbr z Polski do Niemiec rośnie.

Od 2010 roku wartość wymiany handlowej między opisywanymi dwoma krajami zwiększyła się o ponad 84,5%, co jest równowartością 127,7 miliardów euro.

Podkreślmy - w 2020 roku całkowity eksport artykułów rolno-spożywczych z Polski wzrósł o 6,7% i wielki udział w tym miał niemiecki rynek. Od stycznia do września 2020 roku wartość eksportowanych produktów rolno-spożywczych osiągnęła poziom prawie 25,1 miliarda euro.

Dla porównania można dodać, że w 2019 roku wartość żywnościowych produktów eksportowych wyniosła 23,4 miliardy euro, a w 2018 roku - 21,8 miliarda euro.

Warto pamiętać, że największym zagranicznym rynkiem zbytu dla polskiej żywności są Niemcy. Wartość sprzedaży za zachodnią granicę w minionym roku wyniosła ponad 6,2 miliarda euro, co jest niemałym powodem do zadowolenia dla polskich producentów produktów rolno-spożywczych.

Dobrze zatem mieć na względzie, że dzięki wzrastającej ilości i wartości produktów rolno-spożywczych sprzedawanych do Niemiec, polscy rolnicy mogą skorzystać naprawdę wiele. Pandemia nie zdążyła do tej pory zaszkodzić eksportowi polskiej żywności - i miejmy nadzieję, że kwestia ta pozostanie bez zmian przez cały kolejny rok. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: businessinsider.pl, portalspozywczy.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >