Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Polska stała się 4. największym dostawcą towarów do Niemiec. Wartość żywności rośnie
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:38

Polska stała się 4. największym dostawcą towarów do Niemiec. Wartość żywności rośnie

niemcy
unsplash.com / fot. Christian Wiediger

Do Niemiec polscy producenci wysyłają nie tylko wyroby przemysłowe, maszyny i ich części, ale też w bardzo dużej mierze artykuły rolno-spożywcze, których wartość znacząco rośnie z roku na rok.

Polskie produkty w Niemczech

Pomimo bardzo trudnej sytuacji gospodarki na świecie, polscy eksporterzy doskonale wykorzystali sytuację i zwiększyli udziały na niemieckim rynku. Co interesujące, w tej samej konkurencji straciła m.in. Francja, Holandia i Belgia. 

Jak kształtuje się struktura produktów eksportowanych z Polski do Niemiec? Jak podaje Business Insider, powołując się na dane GUS z 2019 roku, bardzo duży odsetek mają tutaj maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy (38,1%). Żywność i żywe zwierzęta uzyskały w zestawieniu wartość 10,7%.

Zmiany w kwestii polskiego eksportu do Niemiec są widoczne z roku na rok. Jak podaje portalspozywczy.pl w 2020 roku Polska odpowiadała za 5,7% niemieckiego importu, co było kolejnym wynikiem potwierdzającym zwyżkowy trend udziałów Polski w rynku naszych zachodnich sąsiadów.

Dobre relacje polsko-niemieckie

Polskie produkty są cenione w Niemczech za swoją jakość i cenę. Jak podaje Centrum Analiz Banku PKO BP, powołujące się na raporty GUS, wynika, że z roku na rok ilość sprzedanych dóbr z Polski do Niemiec rośnie.

Od 2010 roku wartość wymiany handlowej między opisywanymi dwoma krajami zwiększyła się o ponad 84,5%, co jest równowartością 127,7 miliardów euro.

Podkreślmy - w 2020 roku całkowity eksport artykułów rolno-spożywczych z Polski wzrósł o 6,7% i wielki udział w tym miał niemiecki rynek. Od stycznia do września 2020 roku wartość eksportowanych produktów rolno-spożywczych osiągnęła poziom prawie 25,1 miliarda euro.

Dla porównania można dodać, że w 2019 roku wartość żywnościowych produktów eksportowych wyniosła 23,4 miliardy euro, a w 2018 roku - 21,8 miliarda euro.

Warto pamiętać, że największym zagranicznym rynkiem zbytu dla polskiej żywności są Niemcy. Wartość sprzedaży za zachodnią granicę w minionym roku wyniosła ponad 6,2 miliarda euro, co jest niemałym powodem do zadowolenia dla polskich producentów produktów rolno-spożywczych.

Dobrze zatem mieć na względzie, że dzięki wzrastającej ilości i wartości produktów rolno-spożywczych sprzedawanych do Niemiec, polscy rolnicy mogą skorzystać naprawdę wiele. Pandemia nie zdążyła do tej pory zaszkodzić eksportowi polskiej żywności - i miejmy nadzieję, że kwestia ta pozostanie bez zmian przez cały kolejny rok. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: businessinsider.pl, portalspozywczy.pl