RolnikInfo.pl
niemcy kurczęta

unsplash.com / fot. Michael Anfang

Niemcy zdecydowały. Ważna zmiana dotycząca drobiu

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Niemiecki Bundestag podjął wiążącą decyzję w sprawie losów piskląt płci męskiej - od 1 stycznia 2022 roku zakazany będzie masowy ubój kogucików krótko po wykluciu się. Powodem dla opisywanych praktyk jest fakt, iż koguty nie znoszą jaj i dają mniej mięsa niż kury.

Jak przekazuje portal farmer.pl, co roku w Niemczech zabija się więcej niż 40 milionów kogucików poprzez gazowanie i rozdrabnianie żywcem. 

Bundestag zadecydował o losie piskląt płci męskiej

Nie jest tajemnicą, że w kurzym stadzie koguty nie będą się ze sobą dobrze dogadywać - dlatego naturalne jest, iż preferuje się liczebną przewagę samic nad samcami. Młodo wyklute koguciki najczęściej sprzedaje się lub przeznacza na ubój.

Jest to jednak poziom przydomowych, amatorskich hodowli drobiu. Sytuacja na wielkich fermach przemysłowych wygląda nieco inaczej. W Niemczech, Francji, Polsce i innych państwach krótko po wykluciu dokonuje się masowego uboju niechcianych kogucików.

Wedle danych przekazanych przez portal farmer.pl w Niemczech jest to nawet 40 milionów piskląt rocznie. W Polsce niewiele mniej - 37 milionów ptaków. Powody dla takich praktyk są dwa: koguty nigdy nie zniosą jajka (toteż ich utrzymanie przynosi mniej profitów), a ponadto mają one mniej mięsa w porównaniu do kur.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-15]

Gazowanie i rozdrabnianie

Los kogucików wkrótce po wykluciu się nie należy do łatwych. Uboju piskląt dokonuje się poprzez rozdrabnianie oraz gazowanie. Choć kolejne zachodnie kraje powoli odchodzą od rozdrabniania ptaków żywcem, to koguciki są nadal duszone przy pomocy gazu. 

Co ciekawe, naprzeciw dobrostanowi zwierząt wychodzi nauka - okazuje się bowiem, że krótko po złożeniu jaja przez kurę możliwe jest zbadanie płci zarodka.

Jak podaje portal vege.com, technologia o nazwie SELEGGT została opracowana przez naukowców z Lipska w 2018 roku.

Pytaniem jednak pozostaje, czy technologia ta okaże się być dostępna dla wszystkich hodowców drobiu z finansowego puntu widzenia. Wiadomo, że w Niemczech od 2024 roku planuje się wprowadzenie metod selekcji płci kurcząt, które będą przeprowadzane jeszcze przed wykluciem się ptaków.

Fundacja Viva! przekazuje, że opisywany problem jest obecny również w Polsce - co roku do zmielenia żywcem przeznacza się około 37 milionów kogutów.

Na obecną chwilę nie słyszy się jednak o tym, by los piskląt w kraju nad Wisłą w najbliższym czasie miał ulec zmianie. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: farmer.pl, vege.com.pl, noizz.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Czytaj więcej >
bocian

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Czytaj więcej >
mapa asf

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Czytaj więcej >
alpaka

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >