RolnikInfo.pl > Wiadomości > Nieoficjalne: KE zdecydowała ws. importu zboża z Ukrainy
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 06.06.2023 11:00

Nieoficjalne: KE zdecydowała ws. importu zboża z Ukrainy

minister rolnictwa Robert Telus
MRiRW

5 czerwca 2023 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus poinformował dziennikarzy na briefingu prasowym, że Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję w sprawie dalszego zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy. Według nieoficjalnych źródeł zakaz będzie obowiązywał do połowy września 2023 r.

Przedłużenie zakazu importu

Według szefa resortu rolnictwa, jeśli informacja ta zostanie potwierdzona, to już od 6 czerwca 2023 roku nie będzie możliwości sprowadzania zbóż z Ukrainy, nawet w przypadku kontraktów zawartych przed 2 maja 2023 r.

Minister Robert Telus zapowiedział również kontynuację negocjacji z tzw. krajami przyfrontowymi oraz Komisją Europejską w celu dalszego wydłużenia obowiązywania zakazu importu po 15 września 2023 r.

Elastyczność w zakazie importu

Podczas briefingu 5 czerwca 2023 roku minister Telus wspomniał również o toczących się dyskusjach dotyczących ewentualnego uelastycznienia zakazu importu, uwzględniających specyfikę poszczególnych krajów.

Zakaz dotyczący przywozu pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika na terytorium Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii trwał od 2 maja 2023 r. do 5 czerwca 2023 r. Warto jednak podkreślić, że ograniczenia nie mialy i nie mają wpływu na możliwość przemieszczania tych produktów wewnątrz Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, jak również na przepływ towarów przez ich terytorium w ramach procedury tranzytu celnego do innego państwa członkowskiego UE lub do kraju spoza Unii Europejskiej.

KE wkrótce ma opublikować oficjalne oświadczenie w tej sprawie, które przyniesie bardziej szczegółowe informacje na temat decyzji dotyczącej zakazu importu zboża z Ukrainy.

Eurostat o imporcie ukraińskiego zboża do krajów UE

Według Eurostatu Unia Europejska jest znaczącym importerem różnych gatunków ukraińskich zbóż, m.in. takich jak pszenica i rzepak.

Według Eurostatu, w ostatnich latach Unia Europejska importowała rocznie średnio 15 milionów ton pszenicy i 7 milionów ton rzepaku. Te liczby wskazują na znaczące zapotrzebowanie na zboże spoza granic UE, aby zaspokoić popyt wewnętrzny na te produkty.

Wysoki poziom importu zboża do UE podkreśla znaczenie utrzymania stabilnych relacji handlowych z krajami pozaunijnymi, takimi jak Ukraina. Decyzje dotyczące zakazu importu zboża z Ukrainy, takie jak obecna decyzja Komisji Europejskiej, mogą mieć istotny wpływ na rynek zbożowy w Unii Europejskiej oraz na sektor rolnictwa.