Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Niepokój polskich producentów buraka cukrowego. Problemem Zielony Ład
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 10.03.2024 15:07

Niepokój polskich producentów buraka cukrowego. Problemem Zielony Ład

burak cukrowy
fot. Pixabay/aixklusiv

Założenia europejskiego Zielonego Ładu są sporym zmartwieniem dla producentów buraków cukrowych w Polsce. Neutralność klimatyczna zakładająca, że do 2050 roku rolnicy będą musieli ograniczyć wszystkie środki ochrony roślin o połowę a nawozy o 20% staje się realnym zagrożeniem również dla upraw rodzimego buraka cukrowego.

Czym jest Zielony Ład?

Europejski Zielony Ład (ang. European Green Deal) to nic innego jak powstały w Brukseli pakiet inicjatyw politycznych, który ma wprowadzić do 2050 roku totalną transformację ekologiczną w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Osiągnięcie neutralności klimatycznej, ma nastąpić po przekształceniu UE w innowacyjną i konkurencyjną gospodarkę, która:

  • w 2050 roku osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto,
  • w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów,
  • w której żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.
Chwila grozy na spotkaniu Tuska z rolnikami. Wezwano karetkę

Zielony Ład vs producenci buraka cukrowego

Przyjęcie założeń Zielonego Ładu i nałożenie przymusu ograniczenia środków ochrony roślin i nawozów do 2050 roku, jest radykalnym przedsięwzięciem dla wszelkich upraw, w tym także dla buraka cukrowego. 

Drastyczne ograniczanie środków ochrony roślin i nawozów nie pozwoli na dalszą uprawę buraka cukrowego - uważa dyrektor biura Związku Producentów Cukru Michał Gawryszczak

Producenci polskiego buraka cukrowego uważają, że konieczna jest weryfikacja zapisów Zielonego Ładu, inaczej produkcja cukru nie będzie w Polsce opłacalna. 

Skąd takie wnioski? Otóż, według Gawryszczaka każdy środek ochrony roślin ma bezpośrednie przełożenie na plon. W kolejnych latach istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy takich samych nakładach finansowych i pracy przy uprawach, może się okazać, że plon jest znacznie mniejszy. To niestety może spowodować, że rolnik zrezygnuje z uprawy roślin z prostego powodu - braku opłacalności.  

Nadzieja w rolniczych protestach

Na dobre plonowanie buraka potrzeba zapracować. Specjaliści wskazują na wpływ takich czynników na udany zbiór buraków cukrowych, jak:

  • stosowanie nawozów organicznych
  • orka wykonana przy właściwej wilgotności gleby
  • siew w odpowiednim terminie
  • trafiony dobór insektycydów i fungicydów
  • zastosowanie właściwych odmian

Według założeń Zielonego Ładu, ograniczona ilość nawozów i pestycydów może przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej, a wszystko po to, by pochłanianie gazów CO2 było równe ich emisji. 

Eksperci są zdania, europejscy producenci cukru zredukowali około 60% emisji CO2 (w ciągu 30 ostatnich lat), natomiast pozostałe 40% da się osiągnąć, ale będzie to niezmiernie trudne do wykonania.

Dlatego Związek Producentów Cukru w Polsce pokłada nadzieję w tym, że Komisja Europejska ugnie się pod rolniczymi protestami i zmieni swoje założenia.

Może to nie będzie 50 proc. redukcji środków ochrony roślin, ale może na przykład 25 proc. - pokłada nadzieję dyrektor Związku Producentów Cukru

Opierając się na danych ZPC wynika, że w sezonie 2023/2024 w Polsce wyprodukowano 2 341 375 ton cukru, czyli o 30% więcej niż w kampanii z 2017/2018 roku.