Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Rolnictwo to nie domena mężczyzn. Te kobiety zawojowały branżę
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 08.03.2024 15:49

Rolnictwo to nie domena mężczyzn. Te kobiety zawojowały branżę

rolniczka, pole
fot. Aneta Modrzejewska

Łamiące stereotypy, odważnie dające sobie radę w świecie uważanym tradycyjnie za męski. Piękne, silne, nietuzinkowe. Takie są polskie rolniczki, które możemy poznać w mediach społecznościowych. Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki kilku spośród grona instarolniczek. 

Rolniczka z wyboru, nie z przymusu

Daria, czyli Dorisanka. Prawdziwa królowa rolniczego Instagrama oraz YouTube'a, gdzie prowadzi konto wraz z mężem. Na swoim profilu w mediach społecznościowych pisze:

W moim świecie ROLNICTWO jest kobietą.

Zaangażowana w strajki rolników, pokazująca, że życie kobiety na wsi nie musi oznaczać czekania na męża z obiadem i bycia jedynie gospodynią domową. Pojedzie każdym ciągnikiem, wykona wszystkie rolnicze zadania, a na przekór krytykującym ją internautom pokazuje się w idealnym makijażu, bo po prostu to lubi. Jej codzienne stories to świetna dawka rolniczego życia i walki ze stereotypami o roli kobiety na wsi. 

Kamila Sułek, prowadząca na Instagramie konto “Dom w szczerym polu”. Z miasta przeprowadziła się na wieś, gdzie uprawia truskawki, maliny i warzywa. 

Edukuje w swoich mediach społecznościowych o rolnictwie, zachęca do kupowania u małych, lokalnych gospodarstw rolnych. Sprzedaje ebooki, z których nawet laik dowie się, jak poradzić sobie z uprawą pomidorów czy truskawek, nawet jeśli to uprawa jedynie na balkonie. Rozmowę z Panią Kamilą na temat sytuacji na rynku polskiej maliny można przeczytać tutaj

Policjant rzucił kamieniem podczas strajku rolników. Policja wydała oświadczenie

Hodowla to nie tylko męska domena

Jolanta Brandys, znana w mediach społecznościowych jako “Czosnku wianek”. Nazwa nie jest przypadkowa, bowiem Gospodarstwo Rolne Brandys to nie tylko hodowla bydła, ale także uprawa czosnku i inne uprawy. Jola sprzedaje swoje ręcznie przez nią wyplatane wianki i warkocze ze swojego czosnku, zapoczątkowała także na szerszą skalę sprzedaż i wykorzystanie kulinarne pędów czosnkowych. Zdjęcia i nagrania jej stada wywołują rozczulenie, ale niestety też hejt ze strony wegan, co skłoniło ją do edukacji w tym temacie swoich obserwatorów. 

Angelika, prowadząca konto “Pamiętnik rolniczki".  Łamanie stereotypów ma wpisane już w swoim opisie profilu w social mediach. Praca w ciągniku, hodowla świń nie oznaczają, że kobieta na wsi ma być zaniedbana, czy unikająca makijażu, co Angelika udowadnia na swoich klimatycznych zdjęciach. Prowadzi grupę na Facebooku zrzeszającą kobiety działające w rolnictwie

Kobiety podbijają branżę rolniczą

Katarzyna Garcorz, na Instagramie znaleźć ją można jako “kati_gar_”. Rolniczka z uśmiechem i życiową mądrością opowiadająca o rolnictwie. Wytwarza wyjątkowe sery z mleka od własnych krów. W ramach projektu wspólnego dla szkoły i DROPS (działkowcy, rolnicy, ogrodnicy, pszczelarze, sadownicy) organizuje dla dzieci z warsztaty pokazujące dzieciom jak wygląda życie i praca rolnika oraz jak powstaje i smakuje żywność prosto od gospodarza. 

Agnieszka Tołłoczko-Wróbel.  Rolniczka znana przede wszystkim z konta na platformie YouTube “Gospodarstwo Rolne Szkotowo”. Bez wątpienia Królowa Polskiego Ziemniaka. Prowadzi uprawę ziemniaka w areale i metodzie produkcji, która niejednego mężczyznę zaskoczy swymi rozmiarami oraz nowoczesnością. Zaangażowana w protesty rolników, gospodarstwo prowadzi wraz z dziećmi. Jej gospodarstwo należy do Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych. 

Nie samym gospodarstwem żyje rolniczka

Karolina Skłodowska, prowadząca konto instagramowe jako “jandrzejka” oraz bloga autorskiego. Polonistka z wykształcenia. Godzi pracę w gospodarstwie z rolą mamy i pasją do pisania autorskich tekstów oraz ciekawych wywiadów. Jej wpisy dotykają sedna życia na wsi, poruszają ciekawe i trudne tematy, w tym szczególnie wartościowe sprawy roli kobiety na wsi. Czynnie zaangażowana w działalność Koła Gospodyń Wiejskich oraz w życie lokalnej społeczności. Prywatnie mama trzech chłopców. 

Klaudia Kaczorek, prowadząca konto instagramowe jako “Rolniczka w ogrodzie”. Jak sama pisze na swoim profilu:

Pokazuję swój ogród, gospodarstwo i życie na wsi.

Rolniczka z zamiłowaniem do ogrodu i uprawy kwiatów ciętych, posiadaczka chyba najbardziej kolorowego ogrodu na polskim Instagramie, w którym wszystko łącznie z ozdobami stolarskimi zostało wykonane jej ręką. Stolarka jest jej życiową pasją, z której powstały między innymi niesamowite donice w kształcie byczków. 

Tagi: Rolnictwo