Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Nowe dopłaty dla rolników na 2025 rok. Wiadomo, komu będą przysługiwały i jakie są wymogi
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 09.01.2025 13:44

Nowe dopłaty dla rolników na 2025 rok. Wiadomo, komu będą przysługiwały i jakie są wymogi

Uprawa
Fot. Getty Images/Canva - zdjęcie ilustracyjne

Nowa kampania dopłat bezpośrednich będzie sprzyjać rolnikom, którzy spełnią określone wymogi. Resort rolnictwa wytłumaczył, komu będą przysługiwać dodatkowe pieniądze. Wszystko w związku z pojawieniem się nowego ekoschematu, już w marcu 2025 roku.

Wsparcie dla rolników w 2025 roku

W roku 2025 zostaną przyjęte zmiany do Planu Strategicznego na lata 2023-2027. Trwa oczekiwanie na ich ostateczną akceptację przez Komisję Europejską, jednak można się spodziewać, ze nadchodzący sezon przyniesie nowe formy wsparcia dla rolników.

Zmiany uwzględniają planowane uruchomienie wsparcia do nawozowych produktów mikrobiologicznych — zmianie ulegnie nazwa ekoschematu z „Biologiczna ochrona upraw” na „Biologiczna uprawa”. Będzie on się składał z dwóch następujących wariantów:

a) Mikrobiologiczne środki ochrony roślin (wariant 1) - 89,89 Euro/ha

b) Nawozowe produkty mikrobiologiczne (wariant 2) - 22,47 Euro/ha

Komu będzie przysługiwało proponowane wsparcie? 

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2025 r. Wiemy, kiedy złożyć wniosek Wielkie dysproporcje w eksporcie i imporcie marchwi. Jednoznaczne dane za ubiegły rok

Dopłata będzie przysługiwała tym rolnikom

Dopłata będzie przysługiwała rolnikom, którzy stosują nawozowe produkty mikrobiologiczne, wskazane w wykazie nawozowych produktów mikrobiologicznych prowadzonym przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Ostateczna decyzja w tej sprawie wymaga jeszcze potwierdzeń legislacyjnych.

- Wdrożenie nowego rodzaju wsparcia wymaga w pierwszej kolejności zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, a następnie przepisów krajowych tj. ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz odpowiednich rozporządzeń wykonujących przepisy tej ustawy. - przekazuje resort rolnictwa, w rozmowie z portalem farmer.pl

Jakie należy spełnić warunki, aby otrzymać dofinansowanie? Zostały nakreślone zasady, według których będzie przydzielane wsparcie dla nawozowych produktów mikrobiologicznych. 

Zobacz też: LOTTO sfinansuje ferie zimowe. Duże kwoty na obóz dla dzieci, trwa nabór wniosków

Wsparcie będzie przysługiwało tylko na określonych warunkach

Przede wszystkim, wsparcie będzie obowiązywało tylko dla produktów z listy IUNG-PIB, czyli Nawozowych produktów mikrobiologicznych, która została opracowana przez IUNG-PIB w Puławach. 

Lista Nawozowych Produktów Mikrobiologicznych stale rośnie, a i tak jest już bardzo obszerna. Nasuwa się pytanie, czy do wszystkich produktów z listy IUNG-PIB rolnik będzie mógł ubiegać się o dopłaty? 

- Obecnie w resorcie rolnictwa trwają prace nad ustanowieniem szczegółowych zasad przyznania płatności w zakresie stosowania nawozowych preparatów mikrobiologicznych. Celem projektowanego wsparcia jest przede wszystkim poprawa aktywności mikrobiologicznej gleby oraz stymulacja procesów odżywiania roślin - odpowiada resort rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakłada, że po wejściu zmian w życie, aby uzyskać dopłatę rolnik będzie zobligowany do przekazania do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) następujących dokumentów:

  • imiennego dokumentu potwierdzającego zakup NPM lub innego imiennego dokumentu potwierdzającego jego kupno, w którym określono, jaki NPM został nabyty. Istotna jest także jego ilość.
     
  • rejestru zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej - powinien zawierać następujące informacje: numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, powierzchnia i rodzaj uprawy, data i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych, nazwa zastosowanego NPM oraz ilość zastosowanego NPM, a także inne informacje niezbędne do potwierdzenia wykonania tych czynności.