LOTTO sfinansuje ferie zimowe. Duże kwoty na obóz dla dzieci, trwa nabór wniosków
Po zakończonej już przerwie świątecznej, dzieci i młodzież szkolna wyczekuje upragnionych ferii zimowych. Kolejne dwa tygodnie laby rozpocznie się już w styczniu dla pięciu pierwszych województw. Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej w ramach organizowanego przez siebie konkursu, umożliwi realizację zimowych obozów stacjonarnych dla podstawowych szkół wiejskich i nie tylko. Dofinansowanie można przeznaczyć na aktywny wypoczynek podczas ferii i to bez konieczności nocowania dziecka poza domem.
Ferie zimowe 2025. Takie są tegoroczne terminy w Polsce
Na dwutygodniową przerwę od szkoły czekają z utęsknieniem dzieci i młodzież ze wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju. Ferie to wspaniały moment, by wyruszyć w podróż chociażby w polskie góry, gdzie z powodzeniem można nauczyć się jazdy na nartach czy snowboardzie. O tej porze roku z pewnością ujrzymy tam biały puch, który ucieszy nie tylko dzieci, ale także i dorosłych.
Jednak żeby nie przepełniać najbardziej oblężonych w ferie miejsc turystycznych, podzielono czas wolny od szkoły na różne terminy dla poszczególnych województw. Oto one:
- 20 stycznia – 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
- 27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
- 3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
- 17 lutego - 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
"odLOTTOwe ferie 2025". Grube pieniądze dla dzieci
Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej uruchomiła konkurs pt. "odLOTTOwe ferie 2025". Jest to konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, a jego głównym celem jest wsparcie realizacji zimowego odpoczynku dzieci i młodzieży podczas obozów stacjonarnych. Beneficjenci konkursu w zależności od wybranej przez siebie opcji) mogą otrzymać darowiznę celową w wysokości od 10 tys. zł lub od 17 tys. zł. Dzięki tym funduszom zostaną sfinalizowanie koszty realizacji zajęć podczas ferii zimowych.
W konkursie mogą wziąć udział:
- organizacje pozarządowe (w tym fundacje i stowarzyszenia) oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne, które prowadzą działalność pożytku publicznego, które w swoich celach statutowych mają działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży, zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
- jednostki sektora finansów publicznych, prowadzące działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży (np. jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, państwowe i samorządowe instytucje kultury),
- koła gospodyń wiejskich.
Wyżej wymienione organizację, mające swoją siedzibę wyłącznie na terenach gmin wiejskich lub wiejsko-miejskich z liczbą mieszkańców nieprzekraczającą 30 tys. mieszkańców, będą mogły składać wnioski o taką darowiznę.
Takie są warunki organizacji obozu
Jako jedną z podstawowych warunków organizacji obozu dla dzieci ze szkół podstawowych jest jego niekomercyjny charakter. To oznacza, że organizator obozu nie mogą czerpać korzyści finansowych z zorganizowania takiego obozu.
Ponadto obóz może być realizowany wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w terminach zgodnych z terminami ferii, które ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej na 2025 rok dla każdego województwa.
Oto harmonogram składania wniosków przez organizacje:
- I termin: pomiędzy 2 a 11 stycznia 2025 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
- II termin: pomiędzy 9 a 18 stycznia 2025 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie;
- III termin: pomiędzy 16 a 25 stycznia 2025 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
- IV termin: pomiędzy 30 stycznia a 8 lutego 2025 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Fundacja LOTTO zaznacza jednak, że wniosek złożony w innym terminie niż według ww. harmonogramu, z przyczyn formalnych zostanie odrzucony.
Warunki obozu stacjonarnego dla dzieci
Każdy obóz powinien spełniać kilka warunków. Przede wszystkim ważna jest liczba uczestników, a ta musi wynosić co najmniej 10 osób, nie ustalono jednak górnej granicy. Obóz musi mieć charakter stacjonarny, czyli nie będzie takiej możliwości, aby dzieci nocowały na terenie obozu. Obóz powinien trwać 5 dni roboczych, licząc od poniedziałku do piątku.
Podczas obozu dzieci ze szkół podstawowych powinni spędzać nie więcej niż 5 godzin zegarowych, a w czasie obozu pociechy będą mogli uczestniczyć w zajęciach sportowych, kulturalnych, edukacyjnych czy rekreacyjnych. Takie zajęcia muszą być zaplanowane w taki sposób, aby uczestnik obozu miał wypełniony cały czas pobytu, nie licząc "czasu wolnego".
W każdym z pięciu dni obozu, uczestnicy muszą mieć zapewnioną nie mniej niż jedna godzinę aktywności ruchowej oraz nie mniej niż jedną godzinę zajęć o charakterze manualno-artystycznym. Wyjątkiem jest zaplanowana wcześniej wycieczka lub atrakcja poza miejscem organizacji zajęć stacjonarnych i trwa ona przez 5 godzin.
Organizator powinien zapewnić dzieciom jeden ciepły posiłek (danie obiadowe) przez cały okres trwania obozu. Kadra prowadząca zajęcia na obozie powinna posiadać uprawnienia zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Złożenie oświadczenia o uprawnieniach kadry oraz osobnego oświadczenia dotyczącego Standardów ochrony małoletnich, będzie należeć do kompetencji organizatora obozu.
Fundacja przewiduje 2 warianty dofinansowania do obozu. Organizator wybiera jeden z nich.
- Wariant podstawowy (kwota zryczałtowana w wysokości do 10 000 zł)– obejmuje następujące kategorie darowizny: wyżywienie uczestników, wynagrodzenia kadry, materiały oraz żywność do prowadzenia zajęć, ubezpieczenie NNW uczestników i kadry oraz ubezpieczenie OC kadry, drobne nagrody w konkursach.
- Wariant rozszerzony (kwota zryczałtowana w wysokości do 17 000 zł) – obejmuje następujące kategorie darowizny: wyżywienie uczestników, wynagrodzenia kadry, materiały oraz żywność do prowadzenia zajęć, ubezpieczenie NNW uczestników i kadry oraz ubezpieczenie OC kadry, drobne nagrody w konkursach oraz wycieczki i inne atrakcje np. wyjścia na basen, lodowisko, do kina, muzeum, na warsztaty zewnętrzne.