Pieniądze dla części producentów zbóż. Trwa nabór wniosków o dopłaty
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy producentom pszenicy lub gryki, którzy sprzedali bądź sprzedadzą swoje ziarno w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku. Termin składania wniosków upływa 31 lipca 2023 roku. Dofinansowanie to ma na celu wsparcie rolników, którzy ponieśli straty finansowe z powodu agresji Rosji na Ukrainę.
Kto może ubiegać się o pomoc w postaci dopłaty?
Producentami pszenicy lub gryki, którzy mogą starać się o tę pomoc, są ci, którzy złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie w 2022 roku i udokumentowali uprawy tych roślin (o maksymalnej powierzchni 300 ha).
Drugi warunek uzyskania pomocy zakłada, że ziarno musi zostać sprzedane w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku. Ważne jest, aby nabywcą ziarna był podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcję należy potwierdzić fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR.
Warto pamiętać, że wysokość dopłaty jest zróżnicowana, przy czym dla pszenicy ważny jest termin sprzedaży, a dla gryki uwzględniane jest również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie.
Stawki dofinansowania dla producentów zbóż
Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju ziarna i terminu sprzedaży. Stawki dofinansowania wynoszą:
- 2 200 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 kwietnia a 14 maja 2023 roku,
- 3 025 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 maja a 30 czerwca 2023 roku,
- 875 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach lubelskim i podkarpackim,
- 805 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim,
- 700 zł/ha – w przypadku upraw położonych w pozostałych województwach.
Ograniczenia dotyczące wysokości pomocy
Wysokość pomocy nie może przekroczyć iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy lub gryki, do której producent rolny otrzymał dopłaty bezpośrednie za rok 2022 (ale nie więcej niż 300 ha). Powierzchnia ta zostanie pomniejszona o tę, do której rolnik otrzymał wsparcie w ramach wcześniejszego naboru wniosków, który zakończy się 30 czerwca. Dodatkowo, wysokość pomocy zależy od powierzchni upraw i liczby ton pszenicy lub gryki wynikających z załączonych faktur, uwzględniając odpowiednie współczynniki: 5,5 dla pszenicy i 1,6 dla gryki.
Jak i do kiedy składać wnioski?
W przypadku ubiegania się o pomoc przez rolne spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie rolników, należy pamiętać o wymogu przejścia przez te organizacje specjalnego badania w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie, zgodnie z art. 91 § 1 ustawy Prawo spółdzielcze. Limit dofinansowania jest obliczany jako iloczyn 300 ha i liczby rolników należących do spółdzielni.
Dokumenty należy składać w biurach powiatowych ARiMR do 31 lipca 2023 roku. Można to zrobić bezpośrednio w placówce Agencji, przez platformę ePUAP, za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl lub za pomocą rejestrowanej przesyłki pocztowej.