Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Pod osłoną nocy wyrzucił śmieci do lasu. Teraz słono za to zapłaci
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 18.04.2024 13:04

Pod osłoną nocy wyrzucił śmieci do lasu. Teraz słono za to zapłaci

biały bus
fot. KPP KPP w Krośnie Odrzańskim

Kierujący busem mężczyzna postanowił pozbyć się swoich śmieci w lesie. Udał się w nocy na teren jednego z lasów województwa lubuskiego i tam je zostawił. Nie miał jednak pojęcia, że nagrywała go kamera z fotopułapki zainstalowanej przez strażników leśnych. Dzięki nagraniu mężczyzna został szybko odnaleziony i odpowiednio ukarany. 

Mężczyzna pozbył się śmieci w lesie. Uchwyciła to kamera

Zaśmiecanie lasów w Polsce to wciąż nagminny precedens. Ludzie wyrzucają śmieci i odpady budowlane do miejsc, które powinny być oazą dla leśnych zwierząt. 

Właśnie takiego czynu dopuścił się na początki kwietnia kierowca białego busa, który udał się w nocy do lasu na terenie miejscowości Gubin (woj. lubuskie) i, opróżniając samochód, zostawił po sobie plastikowe worki.

Mężczyzna nie spodziewał się, że jego haniebny czyn został nagrany i wkrótce w jego domu pojawią się funkcjonariusze policji. Odjechał zupełnie niczego nieświadomy.

Rolnik zakończył pracę w polu mandatem. Policji doniósł "życzliwy" sąsiad

Fotopułapki monitorują każdy krok ludzi i zwierząt

Strażnicy leśni, którzy zajmują się m.in. zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego oraz ochrony przyrody, mogą w tym celu zakładać w lasach tzw. fotopułapki. Kamery rejestrują nie tylko migrującą zwierzynę leśną ale również arogantów myślących, że zanieczyszczanie lasu ujdzie im płazem.

Nagranie z udziałem mężczyzny wyrzucającego z busa worki do lasu, dzięki współpracy ze strażnikami leśnymi z Nadleśnictwa Gubin, trafiło w ręce mundurowych. Policja udostępniła nagranie w sieci ku przestrodze.

O pomoc w identyfikacji mężczyzny poprosili policjantów gubińskiego komisariatu. Sprawą zajął się wspólny polsko-niemiecki zespół policyjny Gubin/Guben - informuje Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim.

 

Jakie kary za zaśmiecanie terenów leśnych?

Każdemu, kto ośmieli się zostawić w lesie śmieci, prawo przewiduje kary z Art. 162 paragraf 1 kodeksu wykroczeń, które mówi:

  1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.
  2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

Dbanie o środowisko naturalne to obowiązek każdego z nas. Nasze działania mają bowiem wpływ na to co przedostaje się do gleby, wody  i powietrza, dlatego też nie będzie pobłażania dla osób które tworzą dzikie wysypiska śmieci - wyjaśnia Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim.