Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Policja sprawdza maszyny rolnicze. Jaki jest powód kontroli?
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 09.08.2023 14:00

Policja sprawdza maszyny rolnicze. Jaki jest powód kontroli?

Kobieta stojąca przed traktorem z przyczepą
unsplash.com

Wypadki w gospodarstwach rolnych niosą za sobą niekiedy śmiertelne skutki. Policjanci z Pleszewa i członkowie Państwowej Inspekcji Pracy oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzili w ostatnim czasie kontrole maszyn rolniczych oraz sposobów wykonywania prac polowych przez rolników. Jaki był tego efekt?
 

Zwiększanie świadomości mieszkańców wsi

Jak podaje komunikat pleszewskiej policji, wspólna akcja wraz z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy oraz przedstawicielem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego została przeprowadzona 31 lipca br. na terenie gminy Pleszew, gminy Chocz oraz gminy Dobrzyca.

„Wakacje to nie tylko okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach czy nad wodą, ale również czas intensywnych rolniczych prac polowych. Prace polowe i gospodarcze, to także zwiększony ruch pojazdów oraz maszyn rolniczych na drogach. Tylko wyobraźnia i świadomość zagrożeń są sposobami na uniknięcie ludzkich tragedii” - podkreśla pleszewska policja.

Kontrole maszyn oraz sprzętu rolniczego

Jak możemy przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie Policji w Pleszewie – „Podczas działań policjanci zwracają uwagę przede wszystkim na stan techniczny ciągników rolniczych, kombajnów oraz innych maszyn. Ponadto sprawdzają stan trzeźwości kierowców. Duży nacisk kładą również na kontrole pod kątem odpowiedniego zabezpieczenia przewożonego ładunku”.

Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania prac polowych oraz odpowiednie zabezpieczenie maszyn może w dużym stopniu zapobiegać wszelkim nieszczęśliwym wypadkom. „Każdy rolnik otrzymał broszury informacyjne, zawierające m.in. rady jak uniknąć zagrożeń” – informuje policja.

Bezpieczeństwo w gospodarstwach rolnych

Policjanci przypominają, aby nigdy nie podejmować pracy w gospodarstwie rolnym pod wpływem działania alkoholu. Dopuszczanie do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień lub przewożenie osób na załadowanych wozach i przyczepach może skończyć się tragicznym wypadkiem.

Jak zaznacza policja w komunikacie - „Niestety często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. Pośpiech, przemęczenie, nieprawidłowa organizacja pracy, lekceważący stosunku do potencjalnych zagrożeń – to główne przyczyny wypadków podczas prac polowych”.

Źródło: pleszew.policja.gov.pl