Posiany koperek za długo kiełkuje? Ten trik sprawi, ze wzejdzie po 4 dniach
Koper ogrodowy to niezastąpiona roślina w kuchni każdej gospodyni. Aromat kopru podkreśla walory smakowe wielu potraw, dodaje się go również do rozmaitych przetworów. Najlepszy koper jest ten, który posiejemy własnoręcznie, a właśnie jest na to dobry czas. Koper można siać od połowy kwietnia, aż do jesieni. Kiełkowanie kopru trwa do kilkunastu dni, jednak ten okres da się nieco skrócić. Wystarczy prosty trik z namaczaniem nasion kopru.
Bez koperku w kuchni ani rusz
Koperek to uwielbiana i ceniona za unikatowy smak i aromat przyprawa kuchenna. Ze względu na szerokie zastosowanie kopru, możemy spożywać go na różne sposoby. Koper to źródło zdrowia, a codzienne spożywanie go dostarcza organizmowi witaminy D,E,K,C,K oraz witamin z grupy B. Regularnie jedząc koperek, przyswajamy potrzebny dla zdrowia magnez, fosfor oraz żelazo.
Świeżo zebrany koper nada się idealnie jako dodatek do młodych ziemniaków i mizerii. Ponadto rewelacyjnie współgra aromatem z wszelkimi daniami z kapusty oraz różnymi sosami do mięs. Panie domu dodają koper również do sosów na bazie śmietany czy jogurtu greckiego. Posiekany koperek komponuje się fenomenalnie z daniami z ryb i zupami. Oczywiście najlepszy jest ten, który sami posiejemy.
Polskie truskawki już w sprzedaży. Ceny zwalają z nógKiełkowanie koperku długo trwa
Decydując się na posianie w swoim ogrodzie koperku, nie zdajemy sobie sprawy, jak długo będzie on wschodził. Okazuje się, że kiełkowanie kopru ogrodowego trwa najczęściej od 14 do 20 dni.
Szybkiemu wzrostowi kopru sprzyjają odpowiednie warunki pogodowe. Koper najlepiej kiełkuje jednak przy temperaturze gleby sięgającej od 10 stopni Celsjusza. Jeśli doskwiera chłód, roślina będzie potrzebować dłuższego okresu na wykiełkowanie.
To bardzo długi okres oczekiwania na pojawienie się pierwszych wschodów tej rośliny. Mało kto jednak wie, że proces kiełkowania koperku można skrócić nawet do 4 dni. To banalnie proste.
Nasiona koperku można moczyć
Przyspieszyć kiełkowanie koperku można poprzez namoczenie nasion w wodzie. To sposób na pozbycie się olejków eterycznych, które otaczają nasiona oraz powodują przedłużenie procesu wschodzenia tej rośliny.
Jak się zabrać za moczenie nasion kopru? Wystarczy włożyć je do woreczka (może być bawełniany, lniany lub parciany), a następnie przełożyć je do pojemnika. Do środka należy wlać wodę o temperaturze 50-60 stopni Celsjusza i odstawić na 2 minuty.
Po tym czasie wylać wodę z pojemnika i zalać ponownie, ale zimną. Woreczek z nasionami kopru włożyć ponownie do pojemnika z zimną wodą i odstawić na 2 dni. Pamiętać należy o regularnej wymianie wody, a ta ma być wyłącznie zimna. Po dwóch dniach osusz nasiona i posiej je.