Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Polskie truskawki już w sprzedaży. Ceny zwalają z nóg
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 05.05.2024 17:30

Polskie truskawki już w sprzedaży. Ceny zwalają z nóg

czerwone truskawki
fot. Pixabay/Couleur

Długo wyczekiwane rodzime truskawki powoli wkraczają na rynek hurtowy w Broniszach. Potwierdza to ekspert rynku Maciej Kmera. Zwraca również uwagę na czas pojawienia się truskawek, które można łatwo pomylić z holenderskimi. Ceny polskich truskawek różnią się znacząco od importowanych. Za kilogram zapłacimy obecnie kilkadziesiąt złotych.

Giełda Bronisze. Polskie truskawki już w sprzedaży

Już na początku maja na podwarszawskiej giełdzie owoców i warzyw w Broniszach pojawiły się polskie truskawki z tuneli foliowych.
Pierwsze krajowe truskawki to gratka dla miłośników tych owoców, jednak cena nie jest specjalnie zachęcająca. Na taki rarytas z krajowych upraw mogą sobie pozwolić wyłącznie nieliczni. 

Polskie truskawki kosztują obecnie w granicach od 20-30 zł za kilogram (cena z 1 maja 2024 roku). Utrzymujące się wysoko ceny zapewne wraz z podażą zaczną sukcesywnie spadać.

Wielkopolska. Zderzenie osobówki z ciągnikiem. Kierowca wypadł z maszyny

Kto się nie zna, ten kupi

W ofercie hurtowni w Broniszach cały czas można zaopatrzyć się w truskawki pochodzenia zagranicznego. Importowane z Serbii, Grecji czy Holandii można kupić w atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach. 

Za kilogram tego owocu sprowadzanego z wyżej wymienionych krajów, przed weekendem majowym płacono od 9 do 14 zł za kilogram. Ekspert rynku Maciej Kmera zwrócił uwagę na podobieństwo holenderskich truskawek do naszych krajowych. Według Kmery jest to główny powód "fałszowania" pochodzenia truskawek. 

Polskie truskawki już w sklepach

Jedna z popularnych w Polsce sieci dyskontów, już od 10 kwietnia wprowadziła do swojej oferty sprzedażowej truskawki pochodzące od polskiego rolnika. 

Pierwsze w tym roku polskie truskawki, które trafią do sklepów sieci Biedronka to odmiana Malling Centenary. Pochodzą z 2,5 hektarowej uprawy zlokalizowanej niedaleko Połańca w województwie świętokrzyskim. Jest to odmiana, która dzięki swojej jakości ugruntowała pozycję jako jedna z najpopularniejszych upraw szklarniowych w Europie. - czytamy na stronie Biedronki 

Dyskont oferuje polskie truskawki w cenie 10.49 zł za 250-gramowe opakowanie, natomiast za kilogram owoców zapłacić trzeba 41.96 zł. W Warszawie polskie truskawki w delikatesach można było zakupić w cenie bagatela 46 zł/kg.