Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Potężny eksport zboża z Rosji. Największa dynamika od 7 lat
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 12.09.2023 10:11

Potężny eksport zboża z Rosji. Największa dynamika od 7 lat

zboże
Iberion.pl

Rosyjski eksport zbóż osiąga niezwykłą dynamikę, bijąc rekordy z ostatnich siedmiu lat. Tylko w sierpniu tego roku Federacja Rosyjska wyeksportowała aż 7,7 miliona ton zbóż, co stanowi  wzrost o jedną trzecią w porównaniu do wyników sierpnia 2022 roku. Zwiększył się w tym eksport pszenicy, która stanowiła w tym aż 6,5 miliona ton.

Rekordowy eksport pszenicy i wzrost jęczmienia oraz kukurydzy

W bieżącym roku eksport jęczmienia z Rosji wzrósł o 7 proc. i wyniósł 997 tysięcy ton, podczas gdy eksport kukurydzy wzrósł prawie dwukrotnie, osiągając pułap 212 tysięcy ton. 

Od początku bieżącego sezonu, czyli od lipca 2023 roku, Rosja wyeksportowała w sumie 13,3 miliona ton zbóż. To aż o 1,6 raza więcej niż w pierwszych dwóch miesiącach poprzedniego sezonu, kiedy wyeksportowano 8,5 miliona ton.

Rosja na czele eksportu pszenicy

Szczególnie warto zwrócić uwagę na tegoroczny wynik eksportu pszenicy, który osiągnął 11 milionów ton, co stanowi aż 1,5-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Ma być to najwyższy wynik od ostatnich siedmiu lat.

 

Wzrost konkurencji zboża rosyjskiego i amerykańskiego

Należy również zwrócić uwagę na wzrastającą konkurencję między zbożem rosyjskim a amerykańskim. To zjawisko można tłumaczyć rosnącym zainteresowaniem rosyjskich dostawców krajami Ameryki Łacińskiej, które tradycyjnie były rynkiem dla zboża amerykańskiego. 

Egipt pozostaje największym importerem rosyjskiej pszenicy, choć w sierpniu dostarczono tam o 35 proc. mniej pszenicy niż rok wcześniej. Algieria w tym zestawieniu znalazła się na drugim miejscu, a dostawy do tego kraju wzrosły w ostatnim czasie prawie siedmiokrotnie. Trzecie miejsce w szeregu państw importujących największe ilości rosyjskiej pszenicy zajęła Turcja, choć dostawy spadły o 32 proc.

 

źródło: agronew.com.pl, interfax