RolnikInfo.pl
Janusz Wojciechowski - rolnictwo ekologiczne

KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

"Potrzebny jest wielki wysiłek samych rolników". Unijny komisarz ds. rolnictwa ws. przyszłości rolnictwa ekologicznego

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Dzisiaj w Senacie odbyła się konferencja "Przyszłość rolnictwa ekologicznego po 2022 roku". Zgodnie z założeniem konferencji, przedstawiciele administracji rządowej, związki i organizacji rolniczych oraz eksperci mieli debatować na temat "produkcji żywności wysokiej jakości, łączącej najkorzystniejsze dla środowiska praktyki, wysoki stopień różnorodności biologicznej, ochronę zasobów naturalnych, stosowanie wysokich standardów dotyczących dobrostanu zwierząt i metodę produkcji preferującą użycie naturalnych substancji".

Na konferencji omawiano zmiany, które obowiązywać będą po 2022 roku. Jednym z uczestników debaty był Janusz Wojciechowski - unijny komisarz ds. rolnictwa. 

"W Polskim rolnictwie, jak w soczewce odbijają się wszystkie problemy rolnictwa unijnego"

Jak zaznaczył Janusz Wojciechowski, Polska jest miejscem, w który występują prawie wszystkie rodzaje produkcji rolniczej oraz wszystkie typy gospodarstw, co oznacza, że każdy problem, który pojawia się w Europie, zobaczyć można także w Polsce. Komisarz zaznaczył, że rozwój rolnictwa ekologicznego, jest drogą rozwoju dla całego rolnictwa. Obranie takiej ścieżki jest najlepsze nie tylko ze względu na środowisko, zdrowie, czy dobrostan zwierząt. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

- To jest szansa ekonomiczna dla rolnictwa europejskiego. Wielki wyścig na coraz większą intensywność produkcyjną, jest bardzo trudny dla rolnictwa europejskiego - zauważył podczas konferencji Janusz Wojciechowski. 

Zdaniem Wojciechowskiego, chociaż w wyścigu na intensywność produkcji Europa nie ma szans, za to pojawiają się szanse w wyścigu o jakość produktów, produkowanych ekologicznie. Unijny komisarz w rolnictwie ekologicznym upatruje także szanse dla małych gospodarstw. Jednak rolnicy będą musieli włożyć wiele pracy, by rozwinąć rolnictwo ekologiczne w kraju. 

- Potrzebny jest wielki wysiłek samych rolników, zachęty muszą być prowadzone również w Planie Strategicznym, co jest bardzo ważnym zadaniem, aby Polski Plan Strategiczny był planem ofensywy rozwoju rolnictwa ekologicznego - zaznaczył Janusz Wojciechowski.

Podczas dzisiejszej konferencji Janusz Wojciechowski wyrażał nadzieję na to, że w Polsce uda się rozwinąć rolnictwo ekologiczne, tak by całe społeczeństwo, zarówno rolnicy, jak i konsumenci mogli zyskać. 

Bartosik zamiast Pudy

Zgodnie z programem po unijnym komisarzu ds. rolnictwa glos miał zabrać Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by wypowiedzieć się na temat "Stanu obecnego a perspektywie rolnictwa ekologicznego po roku 2022". Jednak Grzegorz Puda nie wziął dzisiaj udziału w konferencji, zamiast ministra pojawił się Ryszard Bartosik, który zaznaczył, że rozwój rolnictwa ekologicznego jest jednym z priorytetów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Rozwój rolnictwa ekologicznego po 2022

Przypomnijmy, po wejściu w życie nowych przepisów unijnych po 2022 roku (razem z założeniami Zielonego Ładu) przewidziany jest wzrost produkcji ekologicznej do 25% do 2030 roku. Zgodnie z założeniami nowe rozporządzenia mają zapewnić rolnikom między innymi uczciwą konkurencję i podtrzymać zaufanie konsumentów. Więcej na temat rozporządzenia można przeczytać na stronie Komisji Europejskiej >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Senat.gov, Transmisja konferencji "Przyszłość rolnictwa ekologicznego po 2022 roku", ec.europa.eu

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

dron

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron

Czytaj więcej >
kampania cukrownicza

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru

Czytaj więcej >
pestycydy

Uprawy

Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza

Czytaj więcej >
wykopki ziemniaki

Uprawy

Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

Czytaj więcej >
sad jabłka

Uprawy

Rolnicy pracowali na platformie w sadzie. Ciągnik wjechał na gałąź

Czytaj więcej >
pszczelarz pasieka

Uprawy

Warmińsko-mazurskie: straż graniczna wykryła nielegalny proceder w pasiece

Czytaj więcej >