Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Produkujesz jaja lub drób? Od 9.06 rusza nabór wniosków o dopłaty
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 09.06.2023 17:00

Produkujesz jaja lub drób? Od 9.06 rusza nabór wniosków o dopłaty

kury
unsplash.com

Rolnicy działający w sektorze produkcji jaj i mięsa drobiowego w Polsce otrzymają długo wyczekiwane dopłaty. Opublikowane niedawno Rozporządzenie Rady Ministrów otwiera możliwość składania wniosków o udzielenie wsparcia finansowego za straty w produkcji drobiu, które wynikły w związku z zastosowaniem przepisów weterynaryjnych w okresie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w latach 2019-2021.

Kto może liczyć na wsparcie finansowe?

Aby móc ubiegać się o wsparcie, dany producent rolny musi dowieść, że prowadził gospodarstwo drobiarskie w okresach od 29 grudnia 2019 r. do 13 maja 2020 r. lub od 24 listopada 2020 r. do 28 lipca 2021 r. Co kluczowe, gospodarstwo musiało znajdować się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wysoce zjadliwą grypą ptaków, wyznaczonym przez wojewodę lub powiatowego lekarza weterynarii. Ponadto, wnioskujący o dopłaty rolnik ma za zadanie wskazać, że w wymienionych okresach zastosował odpowiednie środki mające na celu zwalczanie grypy ptaków.

Jakiego rodzaju wsparcie oferuje państwo?

Rząd zapewnia różne formy wsparcia w ramach tego mechanizmu. Rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie z tytułu strat w produkcji jaj wylęgowych, produkcji jaj spożywczych, niepodejmowania produkcji w gospodarstwie, sprzedaży zwierząt po obniżonej cenie oraz strat związanych z wydłużonymi okresami tuczu. Wsparcie to ma na celu złagodzenie skutków ekonomicznych, które ponieśli producenci drobiu w wyniku działań związanych z ochroną zdrowia zwierząt.

Jak składać wnioski o wsparcie finansowe?

Jeśli producenci rolni spełniają wymienione wyżej warunki i chcieliby ubiegać się o wsparcie, muszą złożyć wniosek w odpowiednim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wnioski należy składać na formularzach dostępnych w ARiMR – można je złożyć osobiście w kancelarii właściwego Oddziału Regionalnego, przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego (takiego jak Poczta Polska) lub firmy kurierskiej na adres OR ARiMR, a także drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel.

Czas na składanie wniosków trwa od 9 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. Warto jak najszybciej złożyć wniosek, ponieważ o przyznaniu rekompensat finansowych decyduje kolejność zgłoszeń. Dofinansowanie to może znacząco pomóc w modernizacji i rozwoju gospodarstw rolnych, a także zwiększeniu efektywności produkcji w sektorze drobiarskim.