Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Prosty sposób na okazałe tuje. Potrzebne rzeczy każdy ma w domu
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 15.03.2024 21:10

Prosty sposób na okazałe tuje. Potrzebne rzeczy każdy ma w domu

krzewa tui
fot. Freepik/ ededchechine

Tuja to jeden z najchętniej wybieranych krzewów do ogrodu. Te rośliny nie są wymagające, a nakład pracy przy uprawie jest niewielki. Żeby tuje pięknie wyglądały, wystarczy przycinać je i odżywiać. Na zrobienie nawozu potrzeba tylko wyciągu z resztek odpadów kuchennych. Oto prosty sposób na pobudzenie krzewów do wzrostu. 

Pielęgnacja tui na wiosnę

Tuja (Thuja) to dosyć często sadzony w ogrodach krzew, który nie ma szczególnych wymagań, a jego uprawa jest banalnie prosta. Doskonale może sprawdzić się również w roli żywopłotu. Tuje można sadzić od kwietnia do połowy października. Idealne stanowisko dla tui to słoneczne lub delikatnie zacienione miejsce oraz żyzna gleba. 

Wiosna już coraz bliżej, a to właściwy czas na dostarczenie krzewom tui niezbędnego pierwiastka, który stymuluje iglaki do wzrostu i krzewienia się. Marzec i kwiecień to miesiące, w których dobrze jest podlać tuje specjalnymi odżywkami z azotem w składzie. 

Rolniku, masz czas do 15 marca. Musisz opłacić ważny podatek

Drożdże nie tylko do ciasta, sprawdzą się jako nawóz do tui

Innym sposobem na wzbogacenie krzewów tui w domowy nawóz to użycie popularnych domowych drożdży. Składnik dodawany do ciast, dla krzewów tui będzie skuteczną ochroną przed chorobami grzybowymi. Dodatkowo drożdże ułatwią i przyspieszą tujom pobieranie z gleby substancji odżywczych. 

Przygotowanie nawozu jest banalnie proste. Potrzebujemy jedynie 100 gram drożdży i 10 litrów wody. Wszystko należy wymieszać ze sobą a po odczekaniu kilku godzin, wszystko wylać wprost pod krzewy tui. 

Drugi sposób z użyciem drożdży, to uprzednie ich sfermentowanie. Jak to zrobić? Do 100 gram drożdży dodaj szklankę cukru i odstaw mieszankę na dwie godziny do ciepłego miejsca. 

Następnie przelać całość do 10 litrów wody (przykryć) i ponownie odstawić w ciepłe miejsce, tym razem na 2 tygodnie. Po tym czasie taki sfermentowany nawóz rozcieńczyć w proporcji szklanka mieszanki na 10 litrów i podlać nim tuje. 

Nawóz naturalny z resztek kuchennych

Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi i bujnymi tujami, to między stosowaniem mineralnych nawozów, można podlać tanim nawozem własnej roboty.

Wystarczy, że przygotujemy odżywkę wzmacniającą z bananów, a dokładniej ze świeżej skórki tych owoców. Do litrowego słoika włóż skórki z bananów i zalej ciepłą wodą. Całość odstawić na dzień lub dwa w zacienione miejsce, a następnie rozcieńcz ze świeżą wodą w stosunku 1:1. 

Kolejnym sposobem zaczerpniętym z kuchni, jest użycie wywaru z ugotowanych ziemniaków, fasolki lub kalafiora. Należy pamiętać, aby takiej wody nie solić. Ostygniętym wywarem podlej tuje.