Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Protest rolników w Medyce. Oburzające sceny na torach
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 20.02.2024 18:47

Protest rolników w Medyce. Oburzające sceny na torach

strajk rolników/ protest w Medyce
East News/AFP, screen platforma X Marek Studziński

Dzisiejsze demonstracje polskich rolników w Medyce przybierają na sile. Podkarpaccy gospodarze zebrali się przy torach kolejowych, by wyrzucić z siebie cały swój gniew, ale nie tylko. Tym razem ukraińska kukurydza miała “bliskie” spotkanie z polską ziemią. Doszło również do kontrowersyjnych scen z udziałem Ukraińców, którzy potraktowali polską flagę jak papier toaletowy.
 

Kukurydza na ziemi a na ustach... Mazurek Dąbrowskiego

W dniu 20 lutego (wtorek) rolnicy z podkarpackiej "Oszukanej Wsi" zgromadzili się na przejściu granicznym w Medyce, by pokazać swoją determinację i swój sprzeciw dla unijnego pomysłu, który dotyczy Zielonego Ładu. Domagają się także ograniczenia niekontrolowanego napływu produktów rolnych z Ukrainy. 

Podkarpaccy rolnicy zebrali się w dosyć istotnym dla transportu towarów miejscu, jakim są tory kolejowe w Medyce. To właśnie tamtędy przewożona jest wagonami znaczna część transportu ze wschodu. 

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z udziałem rolników, którzy bez wahania rozsypali kukurydzę z wagonów, oddając jednocześnie hołd Polsce. Mazurek Dąbrowskiego odśpiewali zarówno rolnicy, jak i myśliwi, którzy dołączyli do demonstracji. 

 

 

W tle słychać nawoływanie policji, by strajkujący opuścili tory kolejowe, gdyż jest to traktowane jako wykroczenie. 

 


 

Rolniczka apeluje do strajkujących. "Nie chodzi o kroplówkę"

Szybka odpowiedź Ukrainy

To, co się dzieje aktualnie na przejściu granicznym w Medyce, nie obeszło się bez echa na wschodzie. Wysypanie kukurydzy na tory kolejowe przez polskich demonstrantów, zostało odebrane przez stronę ukraińską jako brak szacunku do Ukrainy, która desperacko usiłuje wysprzedać swoje zapasy. 

Zdecydowanie potępiamy wysypanie ukraińskiego zboża przez protestujących w Medyce. Policja powinna stanowczo reagować i ukarać tych, kto łamie prawo. To także brak szacunku do pracy ukraińskich rolników w warunkach RU agresji, do siebie i innego człowieka. Wstyd i hańba, panowie! — napisał na platformie X ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Zniewaga symbolu narodowego

Dla Ukrainy wysypanie zboża na tory w Medyce to brak szacunku, tymczasem to, czego dopuściło się dwóch obywateli ukraińskich, przekracza wszelkie granice przyzwoitości.

Do oburzającego incydentu doszło przy granicy w Medyce. Z relacji świadków wynika, że dwóch Ukraińców w miejscu publicznym dopuściło się aktu znieważenia flagi polskiej. 

Jeden z nich chcąc pokazać demonstrantom, jakie ma podejście do polskich symboli narodowych,  biało-czerwoną flagą wykonał gest podcierania sobie tylnej części ciała, podczas gdy drugi Ukrainiec nagrywał wszystko telefonem. 

Polscy rolnicy nie mogli im tego darować. Ukraińcy zostali zatrzymani i przekazani w ręce policji.