Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Protesty rolników wracają lada dzień. Podano datę
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 15.04.2024 20:31

Protesty rolników wracają lada dzień. Podano datę

Strajk rolników
Fot. East News, Piotr Molecki, zdjęcie ilustracyjne

Strajki rolników nie zakończyły się wraz z nawałem wiosennych prac polowych. NSZZ “Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zaplanowały wspólny strajk przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Odbędzie się on w Warszawie już 10 maja 2024 roku. 

Rolnicy nie przestają strajkować

Wiosna rozkwitła w tym roku wyjątkowo szybko, zmuszając rolników do intensywnych prac polowych. Mimo nawału prac, jakie spiętrzyły się w tak krótkim czasie, rolnicy nie zarzucili strajków

W ubiegły piątek blokady dróg dotknęły Łódź i Zgierz, dzięki zaangażowaniu rolników z ościennych inicjatyw strajkowych. 

Nie ustają również blokady granicy na trzech przejściach granicznych w: Dorohusku, Dołhobyczowie i Hrebenne. 

Protestujący na granicy rolnicy proszą o wsparcie swoich kolegów z całego kraju, gdyż blokady na granicy słabną wraz z siłami uczestników. Organizatorzy obawiają się, że bez pomocy innych rolników blokada zostanie rozwiązana. 

Będą szybkie zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej? Ekolodzy protestują

Wspólne działanie Solidarności

Protest przeciwko Zielonemu Ładowi po raz kolejny zostanie zorganizowany w Warszawie. Zaplanowany jest on na 10 maja i rozpocznie się o godzinie 12:00 na Placu Zamkowym. 

Organizatorami strajku są NSZZ “Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". 

Jak czytamy na profilu Piotra Dudy (przewodniczącego Ogólnopolskiej NSZZ Solidarności) na platformie X:

Protestowi, który NSZZ "Solidarność" i "Solidarność" RI organizują 10 maja w Warszawie towarzyszą materiały z wyrazistym graficznym przekazem. Polacy muszą zdawać sobie sprawę, że następstwa wprowadzenia w życie Zielonego Ładu są śmiertelnie niebezpieczne.

Organizatorzy sami deklarują, że informacje o strajku będą może wydawać się kontrowersyjne w swojej szafie graficznej, ale jest to konieczne, by uświadomić społeczeństwo polskie. 

Apolitycznie, czy na pewno?

Przewodniczący “Solidarności” Piotr Duda w rozmowie dla TV Republika zapewniał o apolityczności protestu organizowanego razem z rolniczą siostrą “Solidarności”.

Niektóre partie polityczne chcą się przyłączyć do naszej demonstracji. My zapraszamy wszystkich. 10 maja jest demonstracja organizowana przez związek zawodowy Solidarność we współpracy z naszą siostrzaną organizacją Solidarnością Rolników Indywidualnych i jest to demonstracja apolityczna. Politycy będą w tym dniu siedzieć po drugiej stronie barierek, czyli w Sejmie. 

Trudno jednak traktować te deklaracje poważnie, jeśli w tym samym czasie marsz w sprawie Zielonego Ładu zapowiedział także Jarosław Kaczyński. 

Sami rolnicy od dawna mówili, że Ogólnopolska Solidarności oraz NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność nie popierały ich, kiedy protestowali za czasów rządów PiS.

Sam przewodniczący NSZZ RI, Tomasz Obszański jest uznawany przez rolników za niewiarygodnego po organizacji zarówno protestu w Warszawie, jak i po opuszczeniu rozmów z premierem Donaldem Tuskiem. Również blokowanie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez działaczy, w tym prezesa Obszańskiego zostało przez rolników ocenione bardzo negatywnie. O strajku okupacyjnym pisaliśmy tutaj