Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Przełom po protestach rolników. Zapadła decyzja w Brukseli
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 06.03.2024 15:34

Przełom po protestach rolników. Zapadła decyzja w Brukseli

protest rolników
fot. materiały własne

Nadszedł długo wyczekiwany dzień dla polskich rolników. Komisja Europejska postanowiła wycofać się z określonej części zapisów Zielonego Ładu. Już w kolejnym tygodniu mają pojawić się nowe propozycje legislacyjne w Brukseli. Głos w sprawie zabrał komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Komisja Europejska uległa postulatom rolników

Strajki rolników trwające nieprzerwanie od lutego, które dotyczyły sprzeciwu m.in. do założeń unijnego Zielonego Ładu, w tym ugorowania 4 % gruntów, właśnie odniosły pożądany skutek. 

Bruksela postanowiła wprowadzić nowe rozporządzenie w sprawie Zielonego Ładu, które ma być korzystniejsze dla rolników.

Będzie propozycja bardzo dużego zmniejszenia obciążeń dla rolników - zapowiada komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w rozmowie z serwisem RMF FM.

Komisarz Wojciechowski dodaje też, że szczegółowe informacje odnośnie zmian w rozporządzeniu ma przedstawić w Sejmie już w ten czwartek 7 marca. 

Zacznie się już 6 marca. Strajk rolników sparaliżuje Warszawę

Zniesienie kar za odejście od ugorowania jako propozycja KE

To już pewne. Komisja Europejska zobowiązuje się do odejścia od karania rolników, którzy nie spełnili norm środowiskowych czy klimatycznych. Co oznacza w praktyce, że kwoty dopłat bezpośrednich nie zostaną zmniejszone w wyniku niedostosowania się rolnika do ww. norm.

Bruksela podaje, że zmiany łagodzące wymagania Zielonego Ładu będą obowiązywać w latach 2025 - 2027. Wśród podanych przez KE propozycji zmian, ma się znaleźć całkowite odstępstwo od ugorowania 4 % gruntów. 

W tym roku zawieszono obowiązek ugorowania i zastąpienie go uprawami roślin z rodziny motylkowych, co w praktyce oznacza dla rolników możliwość ubiegania się o dopłaty bezpośrednie, nawet jeśli nie zamierzają uprawiać tych roślin. Komisja Europejska proponuje zniesienie przymusu ugorowania, natomiast dla zachęty, ma nagradzać tych rolników, którzy zdecydują się dobrowolnie na taki stan. 

Koniec z kontrolami gospodarstw

Trwające protesty rolników w Europie wymusiły na KE wprowadzenie koniecznych zmian w polityce rolnej w całej Unii Europejskiej. Obecnie fala protestu przetacza się ulicami Warszawy. Kolejną dobrą wiadomością dla rolników ma być załagodzenie przepisów dotyczących stosowania płodozmianu, a także obowiązku utrzymywania upraw ozimych czy ścierniska. W Polsce obecnie narzucony jest wymóg okrywania minimum 80% gruntów ornych w okresie od 1 listopada do 15 lutego. 

Dalszym założeniem KE, jest zwolnienie z kontroli zgodności z wymogami środowiskowymi małych i średnich gospodarstw, które mają poniżej 10 ha ziemi. Z informacji podanych przez Janusza Wojciechowskiego Polskiemu Radiu wynika, że zwolnienie z kontroli dotyczyć będzie 3/4 polskich gospodarstw, czyli około 70%.