Rolnicy dostaną dopłatę do ubezpieczenia zwierząt. Ważny warunek i data
Rolnicy, którzy zajmują się hodowlą kilku segmentów zwierząt mogą liczyć na dopłaty do stawek ubezpieczenia od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Resort podał kluczowy warunek i datę rozpoczęcia naboru wniosków.
ARiMR dopłaci do ubezpieczenia zwierząt w 2025 r.
Agencja w ostatnim komunikacie przypomniała o naborze wniosków do programu dopłat do ubezpieczenia zwierząt dla rolników, którzy zajmują się hodowlą trzody chlewnej, bydła, owiec, kóz, koni lub drobiu. Poprzednia edycja naborów odbyła się w październiku, tym razem agencja komunikuje już edycję zaplanowaną na 2025 r.
Zobacz też: KRUS wypłaci ponad 5000 złotych. Kto dostanie nowe świadczenie?
Zmiana zasad wsparcia dla rolników – co czeka nas w 2025 roku?Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt w 2025 r. ARMiR podał wymagania i datę
Poza hodowlą ww. gatunków zwierząt rolnicy, którzy chcieliby skorzystać z opcji współfinansowania przez ARiMR składki ubezpieczeniowej, powinni mieć umowę z ubezpieczycielem opiewającą najdalej do 1 stycznia 2024 r. Dyskwalifikujące będzie też dysponowanie jakimikolwiek innymi dopłatami do ubezpieczenia.
Poza tym w umowie (lub polisie) z ubezpieczycielem musi widnieć zapis o "przyznaniu pomocy/odszkodowania w przypadku wystąpienia ponad 20 proc. strat w produkcji zwierząt spowodowanych wystąpieniem co najmniej jednej ze wskazanych chorób zakaźnych". Choroby, które ARiMR bierze pod uwagę to wszystkie jednostki wymienione w rozporządzeniu z 8 marca*. Znajdujemy w nich:
- pryszczycy,
- klasycznego pomoru świń,
- afrykańskiego pomoru świń,
- wysoce zjadliwej grypy ptaków,
- afrykańskiego pomoru koni,
- księgosuszu,
- pomoru małych przeżuwaczy,
- choroby pęcherzykowej świń,
- choroby niebieskiego języka,
- ospy owiec lub ospy kóz,
- gorączki doliny Rift,
- choroby guzowatej skóry bydła,
- pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej,
- wenezuelskiego wirusowego zapalenia mózgu i rdzenia koni,
- choroby krwotocznej zwierzyny płowej,
- zarazy płucnej bydła,
- rzekomego pomoru drobiu,
- gruźlicy bydła,
- brucelozy bydła (B. abortus),
- brucelozy owiec i kóz (B. melitensis),
- wąglika,
- wścieklizny,
- bąblowicy,
- przenośnych gąbczastych encefalopatii,
- kampylobakteriozy,
- listeriozy,
- salmonellozy odzwierzęcej,
- włośnicy,
- szczepu E. coli wytwarzającego werotoksynę,
- zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła / otrętu bydła,
- wirusowej biegunki bydła,
- choroby mętwikowej bydła,
- zarazy rzęsistkowej bydła,
- enzootycznej białaczki bydła,
- gorączki Q,
- paratuberkulozy.
To nie koniec warunków
Ponadto rolnicy, którzy będą chcieli ubiegać się o współfinansowanie powinno mieć prawo do dysponowania nieruchomością na terenie której prowadzona jest działalność rolnicza. Zapis mówi o prawie do dysponowania - nie posiadania, wobec czego mowa także o nieruchomościach dzierżawionych. Ubezpieczonych powinno być co najmniej 1000 sztuk zwierząt rzeźnych - kurczęta, gęsti, kaczki, perlice, indyki utp., ew. 4 sztuki bydła lub 14 świń.
O jakich pieniądzach mowa?
Po spełnieniu tych warunków, wysłaniu i zaakceptowaniu wniosku ARiMR gwarantuje udzielane w formie refundacji 70 proc. składki ubezpieczenia. Nabór rozpoczyna się 27 stycznia 2025 r.
*Szczegółowa nazwa rozporządzenia: (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach narzędzi zarządzania ryzykiem w formie wkładów finansowych na rzecz składek w ramach systemów ubezpieczeń w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027).