Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Rolnicy. Podlasie. Ogromne kłopoty Andrzeja z Plutycz. Wielu ma ten sam problem
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 22.01.2024 10:11

Rolnicy. Podlasie. Ogromne kłopoty Andrzeja z Plutycz. Wielu ma ten sam problem

Rolnicy Podlasie
East News/AGENCJA SE

Bohaterowie programu emitowanego w stacji Fokus TV "Rolnicy.Podlasie", Gieniek i Andrzej Onopiuk pokazują swoje życie na wsi. Widzowie z zapałem śledzą losy dwóch rolników z Plutycz. Sprawdziliśmy, co działo się w ostatnim odcinku programu.

Plutycze zasypało śniegiem

Andrzej Onopiuk to jeden z najsłynniejszych rolników w województwie podlaskim. Mężczyzna mieszka wraz z ojcem Gienkiem we wsi o wdzięcznej nazwie Plutycze i prowadzi gospodarstwo rolne o łącznej wartości 50 hektarów, które przejął od swojego taty. W posiadaniu ma również niemałą liczbę zwierząt. Poczynania i trudy ich codziennej pracy fani śledzą już od czterech lat, a każdy kolejny odcinek pokazuje wachlarz emocji. 

W najnowszym odcinku "Rolnicy.Podlasie" można było zauważyć uroki zimy w gospodarstwie w Plutyczach. Śniegu spadło około 30 cm, a i mróz dawał znać o sobie. W takich warunkach nie jest łatwo wydobyć kiszonkę dla bydła, a jednak Andrzej pokazał, że nie straszne mu zimno. 

W pierwszych scenach programu młody rolnik usiłował odpalić ciągnik, wyposażony z podnośnik widłowy, który przyda się do podniesienia ciężkiej beli z kiszonką. I chociaż nie było żadnego problemu z odpaleniem ciągnika, to niestety potem pojawiły się pierwsze trudności. Kiedy traktor dojechał w wyznaczone miejsce, okazało się, że leżąca warstwa śniegu na podwórku pokonała sprzęt, który się zakopał. Jednak Andrzej nie poddawał się bez walki i w końcu wyjechał z zaspy Ursusem, by ostatecznie przewieźć belę siana pod stodołę. Rolnik udał się z taczką na miejsce, by przetransportować kiszonkę dla bydła. 
 

Tak wygląda grób Andrzeja Leppera. Jeden szczegół wzrusza do łez

Poważny problem Andrzeja z Plutycz

Mężczyźni z województwa podlaskiego od wielu lat zmagają się z uciążliwym błotem na swoim podwórzu. Jak sami rolnicy twierdzą, jest to "ich sławne błoto". Dlaczego sławne? A no dlatego, że mimo wielokrotnych prób pozbycia się błota i naprawy nawierzchni w ich obejściu, to działało tylko na krótką metę. Rolnicy przyzwyczaili się do takich warunków, a jak Andrzej przyznał w jednym z odcinków:

U mnie błoto jest, bo wiadomo teraz klimat się zmienił. Ocieplenie też niby jest. Zimą powinno tu być zamarznięte u mnie. A teraz wiadomo zmieniony klimat no to błoto. Jak 30 sztuk wypuszczę to biegają po całym podwórku i temu takie błoto.

Onopiuk marzy o pozbyciu się wszędobylskiego błota, ale niestety jest to kosztowna inwestycja, na którą zwyczajnie nie ma funduszy. Andrzej w jednym z odcinków wystosował prośbę do widzów, aby z dobroci serca dołożyli cegiełkę od siebie i wsparli finansowo rolników w walce z bagnistym podłożem. Nadzieje na początku były złudne, dopiero pod koniec 2023 roku zaistniała szansa na pozbycie się problemu, gdyż w Plutyczach zaczął się remont gospodarstwa. Czy uda się pokonać błoto? Czas pokaże. 
 

Program o życiu na wsi

"Rolnicy. Podlasie" to serial produkowany przez Fokus TV, który przedstawia trudy i znoje życia tytułowych rolników na wsi. Produkcja serialu opisuje zawód rolnika, który oprócz zajmowania się hodowlą, jest również mechanikiem, elektrykiem, księgowym, biologiem, ale także weterynarzem w pewnym zakresie tego słowa. 

Tłem opowieści jest wielobarwne Podlasie, region krzyżujących się kultur, mieszania się prawosławia i katolicyzmu, ale przede wszystkim kraina wspaniałych ludzi, kochających ziemię, kultywujących spuściznę po rodzicach, a nawet dziadkach - czytamy w zakładce "O serialu".

Serial wzburza różnorakie emocje wśród widzów, ale dzięki wysokiej oglądalności (emisja programu na kanale Fokus TV, w każdą niedzielę o godzinie 20:00) zmagania rolników dorobiły się pięciu sezonów. Jedną z najbarwniejszych postaci programu jest zdecydowanie Andrzej z Plutycz i to właśnie jego widzowie typują jako ulubieńca. 

Oprócz Gienka i Andrzeja z Plutycz, w serialu “Rolnicy. Podlasie” występują jeszcze: Emilka Korolczuk z Laszek, Agnieszka i Jarek z Bronowa, Monika i Tomek z Pokaniewa, Maciek z Kundzicz, Natalia i Michał z Haciek, Bogdan z Borowskich Ciborów oraz Justyna i Łukasz z Ciemnoszyj.