Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rolniku, jeden wniosek dzieli cię od należnej rekompensaty. Termin 1 lutego jest kluczowy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.01.2025 22:33

Rolniku, jeden wniosek dzieli cię od należnej rekompensaty. Termin 1 lutego jest kluczowy

pieniądze
Fot. adnovak/Pixabay

Wszyscy rolnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za za sprzedane produkty rolne powinni o tym wiedzieć. Należą im się rekompensaty, ale mogą je otrzymać tylko po spełnieniu określonych warunków. Konieczne będzie też złożenie wniosku. Warto zapamiętać kluczowe terminy.

Rekompensata dla rolników

Rekompensaty dla rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne, pochodzą z Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR), zarządzanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Warto przypomnieć, że pod koniec 2024 roku ustawa dotycząca FOR została znowelizowana.

Wprowadzenie nowych regulacji sprawiło między innymi, że lista beneficjentów FOR powiększyła się o grupy producentów rolnych lub związki grup producentów rolnych, organizacje producentów rolnych lub zrzeszenia, organizacje producentów owoców i warzyw lub zrzeszenia, spółdzielnie rolników lub związki spółdzielni rolników, rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz rolnicze zrzeszenia branżowe. 

Donald Tusk, Ursula von der Leyen
UE zdecydowała — będziecie jeść robaki. Śmiertelna choroba już w Polsce
Grypa ptaków w Polsce. W ogniskach znajduje się ponad 0,5 mln ptaków 500 zł za przekazanie informacji. Rolnikom należą się pieniądze, mogą je zdobyć od lutego

Takie warunki musisz spełnić, by dostać rekompensatę

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że spora część rolników znów będzie mogła ubiegać się o rekompensaty. Chodzi tutaj konkretnie o osoby, które nie otrzymały zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. 

Aby móc otrzymać taką rekompensatę, należy: 

  • być producentem rolnym w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2023 r. poz. 885); 
  • być grupą w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o FOR;
  • być producentem lub grupą, który/a nie otrzymał/a zapłaty za samodzielnie wyprodukowane, sprzedane produkty rolne.

Co bardzo istotne, rekompensata trafi do rolników tylko w przypadku, gdy wierzytelność nie uległa przedawnieniu oraz powstała przed datą niewypłacalności podmiotu skupującego. W dalszej części artykułu dowiesz się, kiedy i w jaki sposób należy złożyć wniosek o przyznanie rekompensaty. 

Rolnicy muszą złożyć wniosek. Lepiej zapamiętaj te daty

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje na swojej stronie internetowej, w jaki sposób rolnicy mogą ubiegać się o rekompensatę. Podczas składania wniosku trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Dokument można złożyć bezpośrednio w siedzibie właściwego Oddziału Terenowego KOWR, pocztą, najlepiej przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru, elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP lub za pośrednictwem e-Doręczeń.

Nabór wniosków w 2025 roku trwa od 1 lutego do 31 marca. Rolnicy powinni dopilnować tych terminów, jeśli nie chcą stracić należnej rekompensaty. KOWR na swojej stronie internetowej przypomina, że wniosek przesłany drogą mailową nie zostanie wzięty pod uwagę. Formularz należy wypełnić drukowanymi literami oraz dołączyć do niego wymagane dokumenty.