Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rozmowy polsko-ukraińskie. Co dalej z tranzytem towarów?
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 06.08.2023 08:00

Rozmowy polsko-ukraińskie. Co dalej z tranzytem towarów?

Spotkanie online szefów resortu rolnictwa z Polski i Ukrainy
MRiRW

Czy kwestia tranzytu ukraińskich produktów rolno-spożywczych do państw trzecich została rozwiązana? Sprawdź, jak zakończyły się rozmowy pomiędzy szefem polskiego resortu rolnictwa Robertem Telusem a ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.
 

Kwestia korytarzy solidarności

Podczas dyskusji Robert Telus podkreślił, że Polska pragnie efektywnie działających korytarzy solidarnościowych. Zdaniem szefa polskiego resortu rolnictwa, pozwoli to sprawnie przewozić ukraińskie towary bez uszczerbku dla polskiego sektora rolnego. W tym celu zaproponował działania na rzecz ułatwienia przewozów w tranzycie ukraińskich zbóż do portów morskich w różnych państwach UE.

Jak przekazało MRiRW, Minister Solski wyraził zainteresowanie polską propozycją. Zapowiedział, że strona ukraińska przekaże projekt szczegółowych rozwiązań w najbliższym czasie. Wyjaśnił dodatkowo, że rosyjskie ataki rakietowe na infrastrukturę portową Ukrainy postawiły tamtejszych eksporterów w bardzo trudnym położeniu. Obecnie muszą oni zorganizować wywóz zbóż innymi trasami.

Czy polski drób i jaja powrócą na Ukrainę?

Ministrowie poruszyli także kwestię dostępu polskich produktów drobiowych oraz jaj do rynku ukraińskiego. Obecnie trwają intensywne prace służb weterynaryjnych obu krajów w celu rozwiązania tej kwestii.

Co więcej, podczas dyskusji wskazano, że Ukraina jest ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. MRiRW zaznaczyło, że w 2022 r. odnotowaliśmy wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o 16 proc. (z 811,5 mln EUR do 945,3 mln EUR). Do głównych towarów rolno-spożywczych, które zostały eksportowane, należały m.in. sery i twarogi, produkty używane do karmienia zwierząt, a także kawa. W okresie od stycznia do maja 2023 r. eksport rolny na rynek ukraiński wzrósł o ponad 35 proc. wobec analogicznego okresu 2022 r.

Szczegóły spotkania

W spotkaniu online, które odbyło się 2 lipca 2023 r., oprócz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa oraz ministra polityki rolnej i żywności Mykołaja Solskiego, wzięli udział również sekretarz stanu Ryszard Bartosik, a także przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Krajowej Administracji Skarbowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Źródło: gov.pl