Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > To już 19 ognisko ASF. W jaki sposób MRiRW będzie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby?
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 06.08.2023 14:00

To już 19 ognisko ASF. W jaki sposób MRiRW będzie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby?

Świnie
unsplash.com

Zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby afrykańskiego pomoru świń pozostaje nadal wysokie. Główny Lekarz Weterynarii poinformował w ostatnim czasie o wyznaczeniu 19 ogniska ASF u świń w Polsce, tymczasem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentuje sposoby przeciwdziałania rozprzestrzeniania się choroby.
 

Afrykański pomór świń w natarciu

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez GIW, ostatnie zarejestrowane ognisko wyznaczono 2 sierpnia 2023 r. w gospodarstwie położonym w miejscowości Brzeźno, gminie Dorohusk, powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Zarażone stado liczyło 13 świń (w tym 1 lochę, 5 prosiąt oraz 7 tuczników).

Jest to już 19 ognisko ASF u świń wyznaczone na terytorium Polski w 2023 r. W porównaniu z poprzednim rokiem, który przyniósł łącznie 14 ognisk ASF u świń, obecny sezon nie przynosi wielu pozytywnych przewidywań. Eksperci alarmują, że rozprzestrzenianie się choroby będzie przybierało na sile.

Do tej pory w 2023 r. chorobę afrykańskiego pomoru świń potwierdzono w województwie lubelskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim oraz dolnośląskim. Wśród zarejestrowanych ognisk choroby znajdowało się w sumie 7246 zwierząt.

Ministerstwo wprowadza środki przeciwdziałające ASF

Nadrzędną kwestią omawianą podczas niedawnego spotkania rządzących w MRiRW była redukcja populacji dzików, zarówno w oparciu o gospodarkę łowiecką, jak i dodatkowe odstrzały sanitarne. „W efekcie dyskusji zaproponowano rozwiązania mające na celu wspieranie osiągania celów gospodarki łowieckiej” – zapowiedziano w komunikacie MRiRW. Podczas spotkania podkreślono również konieczność dalszego przestrzegania bioasekuracji.

Dyskusja z przedstawicielami terenowych organów Inspekcji Weterynaryjnej przyniosła następujące wnioski:
 

  • analiza i rozwiązanie w kwestii relokacji chłodni do przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików oraz rozważenie zakupu nowych, tam, gdzie będzie to wymagane,
  • resort rolnictwa wystąpi do resortu klimatu i środowiska odnośnie do sfinansowania szkoleń i funkcjonowania ekip z psami poszukującymi padłych dzików, które wykazały się bardzo wysoką skutecznością,
  • zintensyfikowanie działań mających w celu wykonania zaplanowanych odstrzałów sanitarnych dzików,
  • kontynuacja przez Inspekcję Weterynaryjną dotychczasowych intensywnych kontroli przestrzegania przez gospodarstwa zasad bioasekuracji, zwłaszcza w obliczu rozpoczętego sezonu żniw.

Spotkanie poruszające aktualną problematykę ASF w Polsce zostało przeprowadzone pod przewodnictwem sekretarza stanu, pełnomocnika Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kołakowskiego. Kolejne spotkanie zaplanowano na koniec sierpnia celem oceny i omówienia realizacji postanowień i wniosków podjętych na posiedzeniu.

Bariera zapachowa odstraszająca dziki w Nadleśnictwie Przasnysz

Afrykański pomór dzików stanowi duże zagrożenie dla hodowców trzody chlewnej. Lokalne władze starają się wdrażać różnorakie działania mające zapobiegać rozwojowi ASF w obrębie danego województwa. Jak podaje portal infoprzasnysz.com z uwagi na duże zagrożenie ze strony ASF, w Nadleśnictwie Przasnysz zdecydowano się wykonać oprysk mający na celu odstraszenie dzików.

„W związku ze wzrostem zagrożenia rozprzestrzeniania się choroby wirusowej Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w województwie mazowieckim na terenie leśnictw Jarzynny Kierz i Lipowiec (północna granica Nadleśnictwa) Nadleśnictwo Przasnysz wykonało barierę zapachową o długości 10,6 km” – poinformował Marek Ślubowski z Nadleśnictwa Przasnysz.

Jak dodaje „Bariera zapachowa została wykonana na podstawie Rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 lipca 2023 roku w formie oprysku przy użyciu naturalnych środków. Zabieg ten będzie powtarzany jeszcze trzykrotnie w bieżącym roku”.

Źródło: gov.pl, wetgiw.gov.pl, infoprzasnysz.com