RolnikInfo.pl
Pieniądze - ubezpieczenia

BeatriceBB /Pixabay

Rząd nie przeznaczy więcej na ubezpieczenia rolnicze. Pieniądze idą na walkę z pandemią

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jeszcze w połowie lutego bieżącego roku poseł Zbigniew Ziejewski zwrócił się z interpelacją poselską do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zabezpieczenia dodatkowych środków dla rolnictwa. Mowa o sprawie ustawy budżetowej na 2021 rok, z której wyn

Zbigniew Ziejewski zwracając uwagę na obawy Krajowej Rady Izby Rolniczej w sprawie wysokości dopłat na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarczych, zwrócił się do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa. Jak wskazywał zarząd KRIR, przeznaczone na tren cel środki, nie będą wystarczające, by zabezpieczyć potrzeby, które wynikają z zawieranych umów. Co więcej, po zapowiedziach rządu, pojawiły się obawy, że w tym roku nie zostanie przyznana pomoc na szkody powstałe w rolnictwie ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

- Z informacji NIK o wynikach kontroli za 2018,2019 z wykonania budżetu państwa w częściach 32 - Rolnictwo, 33 - Rozwój wsi, 35 - Rynki rolne wynika, iż wydatki państwa w tym zakresie w poprzednich latach kształtowały się na poziomie 396 152,3 tys. zł w 2017 r., 449 914,8 tys. zł w 2018 r. oraz 459 615,5 tys. zł w 2019 r. - wskazał poseł w interpelacji.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Biorąc pod uwagę nie tylko powyższe kwoty, ale i obecną sytuację rolników, Zbigniew Ziejewski chciał się dowiedzieć, czy Grzegorz Puda przewiduje zwiększenie środków na ubezpieczenia.

Więcej nie będzie 

Z odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że zgodnie z ustawą budżetową na 2021 rok, która przyjęta została 20 stycznia 2021 r., na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, przeznaczone zostanie 400 mln zł. Jednak nie przewiduje się, żeby kwota ta została zwiększona. 

- Wysokość środków na dopłaty do składek ubezpieczenia możliwych do zaangażowania w ramach ustaw budżetowych na poszczególne lata związana jest z panującą w danym czasie sytuacją gospodarczą - wskazał Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w MRiRW, przypominając, że wydatki z budżetu państwa obecnie trafiają na przeciwdziałanie wystąpieniu skutków epidemii.

Będą zmiany w systemie ubezpieczeń?

Jednak, jak wspomniał Bartosik, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace, które mają na celu wskazanie kierunków zmian w systemie ubezpieczeń. Jak można się dowiedzieć, resort planuje wprowadzić zmiany, dzięki którym możliwe będzie bardziej efektywne wydatkowanie środków. Co więcej, zmienić ma się także lista oferowanych ubezpieczeń, "tak, aby stały się składnikiem szerszej konstrukcji systemu zarządzania ryzykiem w polskim rolnictwie". 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Sejm.gov.pl, KRIR

Podobne artykuły

mrirw

Finanse i Prawo

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

Czytaj więcej >
MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >