Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Rząd wykiwał rolników? Nowy zakaz to dla nas "powolne bankructwo" - piszą w liście do premiera
Aneta  Zabłocka
Aneta Zabłocka 24.05.2024 11:39

Rząd wykiwał rolników? Nowy zakaz to dla nas "powolne bankructwo" - piszą w liście do premiera

premier Tusk
Fot. Andrzej Iwańczuk/East News

Rząd szykuje zakaz mentolowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu. To nóż w plecy dla rolników. Politycy Koalicji 15 października przez miesiące zapewniali rolników, że mają wsparcie rządu, a skup polskiego tytoniu będzie zwiększany. Teraz rząd Donalda Tuska chce przyjąć ustawę pozbawiającą 30 tys. rolników środków do życia. I to w 3 miesiące.

Rząd nie lubi rolników?

Politycy Koalicji 15 października ewidentnie mają na pieńku z rolnikami. Po wyciszeniu protestów rolniczych na ulicach i w mediach nowy zakaz wygląda wręcz na odwetowe działanie polityków:

„To dla całej branży oznacza wycofanie z rynku 80% dzisiejszego wolumenu produktów i powolne bankructwo tysięcy polskich rolników (...)” – alarmuje w liście do premiera Polski Związek Plantatorów Tytoniu, największa organizacja w kraju. Z upraw tytoniu żyje nad Wisłą 30 tys. rolników:

„Dziwi nas również ukazanie się projektu implementacji Dyrektywy Delegowanej właśnie teraz, kiedy w Polsce toczy się dyskusja nad zakazem sprzedaży jednorazowych e-papierosów. W zasadzie zamiast zapowiadanego zakazu sprzedaży jednorazowych chińskich e-papierosów Minister Zdrowia zakazuje sprzedaży wyrobów tytoniowych do podgrzewania, produkowanych w Polsce” – piszą rolnicy w liście do premiera.

Dodają, że we wspomnianych jednorazowych e-papierosach nie ma nawet grama tytoniu, więc nie mogą sprzedać swoich zbiorów ich producentom, którymi są chińskie firmy. 
 

Zakaz uderzy w gospodarkę

Nowy zakaz, za którym stoi Ministerstwo Zdrowia, może przełożyć się nawet na 1 mld złotych strat z akcyzy. Taka kwota trafiła w ub. roku do budżetu. Sam resort zdrowia szacuje, że mentolowe wkłady odpowiadają za 80% sprzedaży takich wyrobów. Już teraz strata dla budżetu sięgałaby ponad 800 mln złotych i pogłębiała z roku na rok. 

Resort zdrowia optymistycznie obliczył jednak, że zakaz będzie kosztował budżet tylko... 68 mln złotych.

Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), wyroby tytoniowe, w tym tytoń podgrzewany, były w ub. roku głównym towarem rolno-spożywczym eksportowanym przez Polskę na rynki unijne. Zajęły 1. miejsce pod względem wartości eksportu do UE, a ich eksport był wart 5,4 mld zł. Nie tylko budżet, lecz także struktura polskiego eksportu, po wprowadzeniu zakazu może się zatem poważnie zachwiać.

pure-843900_640.jpg

Rząd słyszał, ale nie posłuchał rolników

Rolnicy alarmowali rząd o swoich obawach związanych z unijną dyrektywą zakazującą sprzedaży mentolowego tytoniu podgrzewanego już wcześniej. Podczas Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (5 marca 2024 r.) apelowali o wsparcie rządu w zwiększaniu skupu polskiego tytoniu:

„Nasz tytoń ma bardzo wysoką jakość. W kraju jest stosowany do produkcji papierosów, jest eksportowany jako tytoń do sziszy czy fajek wodnych, wreszcie, jest też używany do produkcji wyrobów tytoniowych podgrzewanych, które w naszym odczuciu są przyszłością dla branży i konsumentów. Tymczasem będziemy implementować dyrektywę, która zlikwiduje rynek, mentolowych wyrobów tytoniowych podgrzewanych. Polska wychodzi przed szereg, bo ta dyrektywa została zaskarżona do TSUE i sprawa jest w toku” – mówił wtedy na spotkaniu z przedstawicielami rządu Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu.

Minister Michał Kołodziejczak zapewniał wtedy rolników, że zadziała w tej sprawie, a samo wprowadzenie unijnych regulacji budzi niepokój również u niego. Na samych słowach jednak jak widać, się skończyło. 
 

3 miesiące zamiast 4 lat

Wygląda na to, że w najbliższym czasie Polscy rolnicy stracą kolejny rynek zbytu dla uprawianego przez nich tytoniu. 

4 lata temu, gdy zakazano w Polsce papierosów mentolowych, rząd wprowadził 4-letni okres przejściowy dla nowego zakazu. Teraz, w przypadku mentolowego tytoniu do podgrzewania, okres przejściowy ma wynieść tylko 3 miesiące.

W tak krótkim czasie rolnicy uprawiający tytoń mogą nawet nie zdążyć wyprzedać zbiorów, które zalegają w ich magazynach.  

Czy rolnicy znowu wyjdą na ulice, żeby rząd sobie o nich przypomniał?