Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Sałata ma gorzki posmak? To przez błędy w uprawie
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 23.05.2024 21:59

Sałata ma gorzki posmak? To przez błędy w uprawie

zielona sałata
fot. materiały własne

Kruchość i soczystość liści sałaty jest nieoceniona podczas letnich upałów. Jej walory smakowe wzbogacają niejeden posiłek. Dodawana do kanapek rozpieszcza podniebienia miłośników liści o różnych barwach i kształtach. Jedyne, co może nie odpowiadać w sałacie, to pojawiający się czasem gorzki smak. Czy zjedzenie takiej sałaty jest bezpieczne dla zdrowia? Dlaczego sałata ma gorzki smak? Sprawdziliśmy to.

Różne odmiany sałaty

Sałata siewna to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych, która występuje wyłącznie w uprawie. Jej walory smakowe cenione były już w starożytnym Rzymie, Grecji i Egipcie. W Polsce jest najchętniej uprawianym warzywem, którego wymagania są niewielkie. Można ją posiać w swoim ogrodzie i podziwiać jak rośnie.

Sałata ceniona jest za swoje walory smakowe i dekoracyjne. Posiada też właściwości zdrowotne oraz szereg zastosowań w kuchni. W uprawie sałaty wymienić można kilka rodzajów i posegregować je ze względu na kształt i kolor. Najbardziej pożądane są te odmiany sałaty:

  • masłowa;
  • lodowa;
  • rzymska;
  • głowiasta krucha;
  • liściowa i dębolistna.
     
IMG_20240523_110159.jpg
fot. materiały własne
Te zasady pomogą zwiększyć zbiory ziemniaków. Dzięki tym metodom będą rosły jak szalone

Skąd gorzki smak w sałacie?

Sałata jest warzywem, które w swoim składzie zawiera dużą ilość wody. Sięgają po nią najchętniej osoby będące na diecie, ze względu na jej niskokaloryczność. Jedyne, co może zniechęcić do zjedzenia sałaty, to jej gorzki posmak. Okazuje się, że tak się może dziać przez błędy wynikające z uprawy sałaty.

Możliwości jest kilka. Gorzki smak sałaty wynikać może ze zbyt późnego zebrania jej z pola, niewystarczającego podlewania czy braku nawożenia. Okazuje się, że może się do tego przyczynić też ostre słońce lub sztuczne oświetlenie.

ZOBACZ:https://rolnikinfo.pl/ceny-warzyw-zaskakuja-polakow-pomidory-juz-dawno-nie-byly-takie-tanie-is-wpd-230524

Do gorzkiego smaku sałaty może przyczynić się też krojenie metalowym nożem. Lepiej liście poszarpać w palcach lub użyć ceramicznego noża. Nie chcesz trafić w sklepie na felerną sałatę? Obróć ją i sprawdź kolor łodygi. Jeśli jest pociemniała i brązowa, nie kupuj.

Jak pozbyć się gorzkiego smaku sałaty?

Wielu się zapewne zastanawia czy spożywanie gorzkiej sałaty może wpłynąć na zdrowie. Okazuje się, że gorycz liści nie posiada negatywnych działań, zatem możemy ją zjeść lub spróbować zneutralizować gorzki posmak liści. Można to zrobić na kilka sposobów.

Wystarczy wypłukać dokładnie liście i umieścić je w lodówce na 48 godzin. Sałata stanie się krucha i chrupiąca. Niektórzy uważają, że dobrze jest zamoczyć sałatę w ciepłej, a potem w zimnej wodzie. 

Gorzki posmak może zneutralizować pokropienie liści sokiem z cytryny lub moczenie liści (od 5 do 10 minut) w zimnej wodzie z dodatkiem odrobiny sody oczyszczonej, a następnie ponowne kilkukrotne wypłukanie w zimnej wodzie.