Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Samorząd rolniczy protestuje. Stanowcze "nie" dla ustawy odorowej
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:40

Samorząd rolniczy protestuje. Stanowcze "nie" dla ustawy odorowej

ARKADIUSZ ZIOLEKEast News
ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) skierował stanowczy protest do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie tzw. ustawy odorowej. - Samorząd rolniczy odbiera ten projekt jako kolejną próbę Rządu niszczenia produkcji zwierzęcej w Polsce - podkreśla KRIR.

Zdaniem zarządu KRIR przepisy, które zostały zawarte w projekcie ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowe, są "szkodliwe prowadzenia i rozwoju gospodarstw rodzinnych prowadzących produkcję zwierzęcą". W związku z tym, 7 lipca bieżącego roku do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, prezydenta, premiera, marszałek Sejmu, marszałka Senatu, ministra rolnictwa oraz Szefów Klubów Parlamentarnych wysłany został stanowczy przeciw KRIR.

Stanowczy sprzeciw Krajowej Rady Izb Rolniczych

Jak przypomniano, projekt nie został przesłany do konsultacji społecznych do KRIR. Co więcej, samorząd stoi na stanowisku, że łączenie liczby DJP sąsiadujących gospodarstw doprowadzi nie tylko do zahamowania rozwoju gospodarstw, ale i do jeszcze większych nieporozumień między sąsiadami.

Wejście w życie ustawy, zdaniem KRIR, w konsekwencji przyniesie także spadek opłacalności w gospodarstwach rolnych, a co za tym idzie, kolejne gospodarstwa zajmujące się produkcją zwierzęcą, będą się likwidować.

Nieodwracalne skutki wejścia w życia przepisów

Jak podkreśla Zarząd KRIR, jeżeli ustawa wejdzie w życie, przyniesie nieodwracalne skutki dla wielu rodzin rolniczych, a także zmniejszy się liczba zwierząt hodowanych w Polsce. Co przełoży się na to, że więcej trzeba będzie sprowadzać z zagranicy.

- Ponadto przepisy ustawy spowodują utratę samowystarczalności żywnościowej kraju, a samowystarczalność jest strategiczna dla Polski i widoczne jest to szczególnie w czasach kryzysu, np. pandemii - wskazuje KRIR.

Co więcej, samorząd rolniczy zwrócił uwagę na to, że "uciążliwe zapachy" nie ograniczają się (tak, jak zaznaczono to w projekcie ustawy) do sektora rolnego, ale obejmują także zapachy, które unoszą się z między innymi biogazowni, oczyszczalni ścieków, wysypisk śmieci czy instalacji przetwarzające śmieci.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych