RolnikInfo.pl
ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Samorząd rolniczy protestuje. Stanowcze "nie" dla ustawy odorowej

8 Lipca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) skierował stanowczy protest do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie tzw. ustawy odorowej. - Samorząd rolniczy odbiera ten projekt jako kolejną próbę Rządu niszczenia produkcji zwierzęcej w Polsce - podkreśla KRIR.

Zdaniem zarządu KRIR przepisy, które zostały zawarte w projekcie ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowe, są "szkodliwe prowadzenia i rozwoju gospodarstw rodzinnych prowadzących produkcję zwierzęcą". W związku z tym, 7 lipca bieżącego roku do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, prezydenta, premiera, marszałek Sejmu, marszałka Senatu, ministra rolnictwa oraz Szefów Klubów Parlamentarnych wysłany został stanowczy przeciw KRIR.

OSP Bielsko/Facebook

Podczas prac żniwnych pojawił się ogień. Pożar kombajnu i zboża na pniu

CZYTAJ DALEJ

Stanowczy sprzeciw Krajowej Rady Izb Rolniczych

Jak przypomniano, projekt nie został przesłany do konsultacji społecznych do KRIR. Co więcej, samorząd stoi na stanowisku, że łączenie liczby DJP sąsiadujących gospodarstw doprowadzi nie tylko do zahamowania rozwoju gospodarstw, ale i do jeszcze większych nieporozumień między sąsiadami.

Wejście w życie ustawy, zdaniem KRIR, w konsekwencji przyniesie także spadek opłacalności w gospodarstwach rolnych, a co za tym idzie, kolejne gospodarstwa zajmujące się produkcją zwierzęcą, będą się likwidować.

Nieodwracalne skutki wejścia w życia przepisów

Jak podkreśla Zarząd KRIR, jeżeli ustawa wejdzie w życie, przyniesie nieodwracalne skutki dla wielu rodzin rolniczych, a także zmniejszy się liczba zwierząt hodowanych w Polsce. Co przełoży się na to, że więcej trzeba będzie sprowadzać z zagranicy.

- Ponadto przepisy ustawy spowodują utratę samowystarczalności żywnościowej kraju, a samowystarczalność jest strategiczna dla Polski i widoczne jest to szczególnie w czasach kryzysu, np. pandemii - wskazuje KRIR.

Co więcej, samorząd rolniczy zwrócił uwagę na to, że "uciążliwe zapachy" nie ograniczają się (tak, jak zaznaczono to w projekcie ustawy) do sektora rolnego, ale obejmują także zapachy, które unoszą się z między innymi biogazowni, oczyszczalni ścieków, wysypisk śmieci czy instalacji przetwarzające śmieci.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

arimr

Finanse i Prawo

ARiMR: poważne zmiany ws. składania wniosków o dotacje

Czytaj więcej >
grzybobranie

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

Czytaj więcej >
traktor przyczepa oc

Finanse i Prawo

Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
wnioski dotacje

Finanse i Prawo

200 tys. złotych na rolniczy handel detaliczny. Jesienią rusza nabór wniosków

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >