GUS spis rolny
unsplash.com / fot. Dale Staton
Autor Magdalena Więckowska - 26 Kwietnia 2021

190 tys. gospodarstw mniej. Dane GUS pokazują prawdę o polskiej wsi

Liczba gospodarstw w Polsce zmniejszyła się o około 190 tysięcy, czyli o 13% od czasu poprzedniego Powszechnego Spisu Rolnego z 2010 roku - takie dane podał Główny Urząd Statystyczny we wstępnych wynikach ostatniego badania polskiego rolnictwa. Obecnie w naszym kraju istnieje 1 317 tysięcy gospodarstw rolnych.

Z drugiej strony odnotowano wzrost średniej powierzchni gospodarstw rolnych o 13% wobec danych sprzed dziesięciu lat. Wstępne wyniki GUS mówią również m.in. o powierzchni gruntów rolnych w Polsce, powierzchni zasiewów i pogłowiu zwierząt gospodarskich.

Spadająca liczba gospodarstw przy wzroście ich powierzchni

Jak przekazuje GUS, ostatnie lata w Polsce pokazują wyraźną tendencję na polskiej wsi: liczba gospodarstw maleje, natomiast ich powierzchnia - wzrasta. Jest to jednoznaczny sygnał mówiący o tym, że udział niewielkich gospodarstw w naszym kraju staje się coraz słabszy.

O 16% spadła liczba gospodarstw o powierzchni do 15 hektarów gruntów użytkowych. Nieznacznie zmniejszyła się liczebność gospodarstw, w których grunty użytkowe przekraczały 15 hektarów - o 6%.

Średnia powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie wzrosła zatem o 13%. W 2010 roku wynosiła 9,8 hektara, podczas gdy wyniki ostatniego Powszechnego Spisu Rolnego wskazują na 11,1 hektara.

Staranował się własnym traktorem. Później ciągnik wjechał na dwa samochodyStaranował się własnym traktorem. Później ciągnik wjechał na dwa samochodyCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Jak ocenia Główny Urząd Statystyczny, struktura gospodarstw w Polsce uległa poprawie. Co to oznacza w praktyce? Odnotowano, iż w 2020 roku udział małych gospodarstw (do 5 hektarów gruntów użytkowych) spadł o 1,5% wobec danych z 2010 roku i wyniósł 52,5%. W tym samym czasie wzrosła liczba gospodarstw o powierzchni większej niż 15 hektarów o 2,8% (z poziomu 13% w 2010 roku do 15,8% w 2020 roku).

Inne dane ze wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego

Jak przekazuje Główny Urząd Statystyczny w 2020 roku powierzchnia gruntów użytkowych wyniosła 14 637 tysięcy hektarów - tym samym zmniejszyła się o 200 tysięcy hektarów (1,5%) od 2010 roku. Zmniejszył się również obszar przeznaczany na sady o 50 tysięcy hektarów (o 14%) i trwałe użytki zielone o 45 tysięcy hektarów (1,4%). Od 2010 roku zwiększyła się natomiast o 340 tysięcy hektarów (3,3%) powierzchnia zasiewów.

Jak przedstawia się kwestia związana z chowem i hodowlą zwierząt? Pogłowie bydła w Polsce 2020 roku wyniosło 6 299 tysięcy sztuk (wzrost 10% wobec 2010 roku), a trzody chlewnej - 11 203 tysięcy sztuk (spadek o ponad 26% w porównaniu do danych sprzed dziesięciu lat).

GUS wskazuje, że niemałe znaczenie ma w omawianej kwestii szalejący od 2014 roku afrykański pomór świń. Badacze przekazują, iż wskutek transmisji choroby wielu rolników zrezygnowało z małych hodowli - umocniła się natomiast pozycja ferm przemysłowych.

W przypadku maszyn rolniczych warto dodać, iż w według wstępnych wyników Spisu Rolnego w 2020 roku polscy rolnicy posiadali około 1 444 tysięcy ciągników, co jest wartością wyższą o 2% wobec roku 2010. Innymi słowy: na jedno gospodarstwo rolne przypada obecnie 1,1 ciągnika, a na jedną maszynę przypada około 10 hektarów gruntów.

Powszechny Spis Rolny zakończył się 30 listopada 2020 roku, a Główny Urząd Statystyczny odnotował, iż wzięło w nim udział aż 98% polskich gospodarstw. Wstępne dane pokazują, że rolnictwo w Polsce dynamicznie się zmienia, jest coraz bardziej nastawione na wąską specjalizację i koncentrację produkcji.

Szczegółowa rozpiska wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego dostępna jest na stronie internetowej Głównego Urzędy Statystycznego.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: GUS

Następny artykuł