RolnikInfo.pl
GUS spis rolny

unsplash.com / fot. Dale Staton

190 tys. gospodarstw mniej. Dane GUS pokazują prawdę o polskiej wsi

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Liczba gospodarstw w Polsce zmniejszyła się o około 190 tysięcy, czyli o 13% od czasu poprzedniego Powszechnego Spisu Rolnego z 2010 roku - takie dane podał Główny Urząd Statystyczny we wstępnych wynikach ostatniego badania polskiego rolnictwa. Obecnie w naszym kraju istnieje 1 317 tysięcy gospodarstw rolnych.

Z drugiej strony odnotowano wzrost średniej powierzchni gospodarstw rolnych o 13% wobec danych sprzed dziesięciu lat. Wstępne wyniki GUS mówią również m.in. o powierzchni gruntów rolnych w Polsce, powierzchni zasiewów i pogłowiu zwierząt gospodarskich.

Spadająca liczba gospodarstw przy wzroście ich powierzchni

Jak przekazuje GUS, ostatnie lata w Polsce pokazują wyraźną tendencję na polskiej wsi: liczba gospodarstw maleje, natomiast ich powierzchnia - wzrasta. Jest to jednoznaczny sygnał mówiący o tym, że udział niewielkich gospodarstw w naszym kraju staje się coraz słabszy. 

O 16% spadła liczba gospodarstw o powierzchni do 15 hektarów gruntów użytkowych. Nieznacznie zmniejszyła się liczebność gospodarstw, w których grunty użytkowe przekraczały 15 hektarów - o 6%.

Średnia powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie wzrosła zatem o 13%. W 2010 roku wynosiła 9,8 hektara, podczas gdy wyniki ostatniego Powszechnego Spisu Rolnego wskazują na 11,1 hektara.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-8]

Jak ocenia Główny Urząd Statystyczny, struktura gospodarstw w Polsce uległa poprawie. Co to oznacza w praktyce? Odnotowano, iż w 2020 roku udział małych gospodarstw (do 5 hektarów gruntów użytkowych) spadł o 1,5% wobec danych z 2010 roku i wyniósł 52,5%. W tym samym czasie wzrosła liczba gospodarstw o powierzchni większej niż 15 hektarów o 2,8% (z poziomu 13% w 2010 roku do 15,8% w 2020 roku).

Inne dane ze wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego

Jak przekazuje Główny Urząd Statystyczny w 2020 roku powierzchnia gruntów użytkowych wyniosła 14 637 tysięcy hektarów - tym samym zmniejszyła się o 200 tysięcy hektarów (1,5%) od 2010 roku. Zmniejszył się również obszar przeznaczany na sady o 50 tysięcy hektarów (o 14%) i trwałe użytki zielone o 45 tysięcy hektarów (1,4%). Od 2010 roku zwiększyła się natomiast o 340 tysięcy hektarów (3,3%) powierzchnia zasiewów

Jak przedstawia się kwestia związana z chowem i hodowlą zwierząt? Pogłowie bydła w Polsce 2020 roku wyniosło 6 299 tysięcy sztuk (wzrost  10% wobec 2010 roku), a trzody chlewnej - 11 203 tysięcy sztuk (spadek o ponad 26% w porównaniu do danych sprzed dziesięciu lat).

GUS wskazuje, że niemałe znaczenie ma w omawianej kwestii szalejący od 2014 roku afrykański pomór świń. Badacze przekazują, iż wskutek transmisji choroby wielu rolników zrezygnowało z małych hodowli - umocniła się natomiast pozycja ferm przemysłowych.

W przypadku maszyn rolniczych warto dodać, iż w według wstępnych wyników Spisu Rolnego w 2020 roku polscy rolnicy posiadali około 1 444 tysięcy ciągników, co jest wartością wyższą o 2% wobec roku 2010. Innymi słowy: na jedno gospodarstwo rolne przypada obecnie 1,1 ciągnika, a na jedną maszynę przypada około 10 hektarów gruntów.

Powszechny Spis Rolny zakończył się 30 listopada 2020 roku, a Główny Urząd Statystyczny odnotował, iż wzięło w nim udział aż 98% polskich gospodarstw. Wstępne dane pokazują, że rolnictwo w Polsce dynamicznie się zmienia, jest coraz bardziej nastawione na wąską specjalizację i koncentrację produkcji.

Szczegółowa rozpiska wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego dostępna jest na stronie internetowej Głównego Urzędy Statystycznego

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: GUS

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >