RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - interpelacje do ministra

TOMASZ RADZIK/East News

"Szanowny Panie Ministrze". Posłowie chcą wiedzieć co z ptasią grypą w Polsce

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W ciągu całego ubiegłego roku potwierdzono 51 ognisk ptasiej grypy. Natomiast w 2021 roku do 23 kwietnia stwierdzono już 245 ognisk ptasiej grypy. Dramatyczną sytuacją nie tylko rolników, hodowców i pracowników ferm zaczyna się interesować coraz więcej osób. W ostatnich dniach do ministra rolnictwa i rozwoju wsi skierowane zostały interpelacje poselskie, w których polscy politycy nie tylko zwracają uwagę na pogarszającą się z dnia na dzień sytuację, ale i mają wiele pytań do "Szanownego Pana Ministra".

- Szanowny Panie Ministrze, od początku bieżącego roku wykryto w Polsce ok. 150 ognisk grypy ptaków. Z powodu epidemii zamiera eksport drobiu, którego Polska jest drugim największym na świecie producentem - zwracał się do Grzegorza Pudy w połowie kwietnia Paweł Szramka, gdy w Polsce stwierdzonych było o niemalże 100 ognisk ptasiej grypy mniej. 

- Szanowny Panie Ministrze, od stycznia 2021 roku w Polsce wykryto około 150 ognisk ptasiej grypy. Z powodu zakażenia wybitych zostało już kilka milionów ptaków - rozpoczynają swoją interpelację poselską Paulina Matysiak, Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Marcelina Zawisza oraz Adrian Zandberg. 

Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Grzegorza Pudy wpłynęły także interpelacje poselskie w sprawie ptasiej grypy między innymi od Waldemara Sługockiego, czy Zbigniewa Ziejewskiego, Stefana Krajewskiego, Jarosława Rzepy. W pismach zwracano uwagę na tematy odszkodowań dla hodowców, straty poniesione przez państwo i kwestię tego, jak rząd czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje zwalczać ptasią grypę w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-8]

Ogromne straty hodowców 

Paulina Matysiak, Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Marcelina Zawisza oraz Adrian Zandberg w interpelacji do Grzegorza Pudy zwracali uwagę na to, jak wielkie straty zostały poniesione i wciąż są ponoszone przez hodowców, którzy z dnia na dzień po wykryciu ognisk ptasiej grypy, tracą swoje źródło utrzymania. 

- Domagają się oni odszkodowań, które, choć w części zrekompensują im poniesione straty, pozwolą zainwestować w zakup drobiu lub umożliwią zmianę profilu produkcyjnego gospodarstwa - piszą posłowie w interpelacji i proszą ministra o odpowiedź na pytanie, na jakie wsparcie będą mogli liczyć producenci drobiu, a także, czy prowadzone i planowane działania zwalczania epidemii ptasiej grypy zostały oparte na wnioskach, które zostały wyciągnięte z poprzednich epidemii chorób zakaźnych wśród zwierząt. 

Ptasia grypa generuje straty także dla państwa

Natomiast Waldemar Sługocki w interpelacji zwraca uwagę także na straty, jakie ze względu na ptasią grypę poniosą nie tylko hodowcy, ale i całe państwo. Branża drobiarska stanowi niezwykle potężny segment polskiego rolnictwa, a znaczna ilość drobiu eksportowana jest za granicę. 

- Wspomniana choroba wywołuje nie tylko olbrzymie problemy w rolnictwie, ale przyczynia się też do ograniczeń w handlu międzynarodowym. Jeśli swobodna wymiana zostanie zablokowana, odbije się to na utraconych rynkach - wskazuje poseł i pyta ministra rolnictwa, czy w budżecie przewidziano zabezpieczenie środków finansowych na walkę z ptasią grypą, odszkodowania dla hodowców i na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy, którzy ponieśli straty. 

Sprawa ptasiej grypy ze szczególnym uwzględnieniem ognisk na terenie powiatów żuromińskiego oraz mławskiego

Paweł Szramka, w połowie kwietnia zwracał uwagę na dramatyczną sytuację w rejonie Żuromina, gdzie do tego czasu zlikwidowanych zostało około 4 miliona kur. Jak wskazywał polityk, obszar Żuromina, gdzie w ostatnich tygodniach potwierdzano najwięcej ognisk ptasiej grypy w Polsce, jest polskim zagłębiem drobiarstwa, ale i miejscem, gdzie zabrakło rąk do pracy i gazu do zabijania zwierząt. Piotr Szramka w interpelacji zamieścił pytanie, jak będzie wyglądała dalsza polityka resortu wobec hodowców, którzy ucierpieli w wyniku epidemii, oraz strategia na odnowienie eksportu polskiego mięsa drobiowego po ustaniu epidemii.

Jak wskazano na oficjalnej stronie Sejmu, odpowiedź na interpelację jest udzielana w formie pisemnej nie później niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania interpelacji. Po pojawieniu się odpowiedzi na wyżej opisywane interpelacje poselskie, będziemy informować o stanowisku ministra rolnictwa. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm.gov.pl, GIW

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Czytaj więcej >
bocian

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Czytaj więcej >
mapa asf

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Czytaj więcej >
alpaka

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >