Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Przedłużenie terminu składania wniosków w programie "Energia dla wsi"
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 18.12.2023 09:48

Przedłużenie terminu składania wniosków w programie "Energia dla wsi"

Unsplash
Łukasz Radziejewski

W związku z ogromnym zainteresowaniem jakim cieszył się Program “Energia dla wsi" Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o przedłużeniu terminu składania wniosków z 15 grudnia 2023 roku do 29 lutego 2024 roku. 

Co obejmuje program "Energia dla wsi"?

W ramach programu “Energia dla wsi” można wnioskować o przyznanie pożyczki bądź dotacji na inwestycje związane z energetyką. W ramach projektu mamy wyszczególnione rozwiązania dla rolników oraz dla spółdzielni energetycznych. 

Wśród rozwiązań dla rolników mamy trzy rodzaje preferowanych inwestycji: 

  • instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe o mocy powyżej 50 kW nie większej niż 1 MW;
  • elektrownie wodne i biogazownie rolnicze o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 1 MW;
  • magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji.

W przypadku spółdzielni energetycznych (oraz jej członka lub nowopowstającej spółdzielni energetycznych) można uzyskać dotacje dla dwóch rodzajów rozwiązań:

  • instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 10 MW;
  • magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji.
Czy cytrusy są bezpieczne dla zdrowia? Imazalil i inne konserwanty owoców cytrusowych

Kto może zostać beneficjentem programu "Energia dla wsi"?

Beneficjentami programu “Energia dla wsi” mogą zostać:

  1. Rolnik – osoba fizyczna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej oraz osoba prawna, która w ramach działalności rolniczej prowadzonej przez okres co najmniej 12 miesięcy, prowadzi:
    • gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, położone w ramach zabudowy zagrodowej w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych lub
    • dział specjalny produkcji rolnej.
  2. Spółdzielnia energetyczna lub jej członek
  3. Powstająca spółdzielnia energetyczna – spółdzielnia lub spółdzielnia rolników, której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, która zamierza ubiegać się o umieszczenie jej danych jako spółdzielni energetycznej w wykazie spółdzielni energetycznych prowadzonym przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Wsparcie udzielane jest w formie dotacji i/lub pożyczki.

W przypadku instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych wsparcie w formie pożyczki może wynieść do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Jeśli wsparcie ma zostać wykorzystane na inwestycje w biogazownie lub elektrownie wodne można skorzystać z dotacji w wysokości do 45% kosztów kwalifikowanych i/lub pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych. 

Wykorzystując wsparcie na dofinansowanie magazynów energii można skorzystać z dotacji do 20 % kosztów kwalifikowanych inwestycji. 

Jak złożyć wniosek o przyznanie funduszy z programu "Energia dla wsi"?.

Wnioski o przyznanie dofinansowania można składać w terminie do 29 lutego 2024 roku lub do wykorzystania alokacji środków, należy więc się pospieszyć. 

Składanie wniosków odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie na skrzynkę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska znajdującej się na Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Więcej informacji o programie można uzyskać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. https://www.gov.pl/web/nfosigw/nabor-wnioskow-2023-energia-dla-wsi

Tagi: Dotacje