Około dwustu rolników zablokowało wjazd ukraińskich ciężarówek do Polski, powodując poważne utrudnienia na przejściu granicznym w Dorohusku. Protestujący domagali się działań rządu w związku z napływem ukraińskiego zboża. Przybyły na miejsce minister rolnictwa Robert Telus zapewnił o realizacji postulatów rolników.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dotacje dla rolników z sektora zbóż i nasion oleistych, którzy doświadczyli strat gospodarczych z powodu przywozu ziarna z Ukrainy. W ciągu zaledwie pięciu dni (od 1.06 do 6.06) złożono 6,1 tys. wniosków o wsparcie finansowe.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór wniosków od rolników z sektora zbóż i nasion oleistych, którzy doświadczyli strat gospodarczych z powodu przywozu ziarna z Ukrainy. Okres składania wniosków trwa od 1 czerwca do 14 lipca 2023 roku. W ramach tego programu pomoc może być udzielona dla różnych gatunków zbóż i nasion takich jak kukurydza, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak oraz rzepik.
24 maja weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym zmianie ulegną zasady przyznawania wsparcia finansowego dla producentów kukurydzy i pszenicy, którzy odnieśli straty finansowe wskutek ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Komisja Europejska przedstawiła najnowsze prognozy dla Polski dotyczące inflacji, wzrostu gospodarczego i rynku pracy. Według KE, inflacja w Polsce ma przekroczyć wcześniejsze prognozy, a wzrost gospodarczy ma być wyższy niż zakładano.
Do 28 kwietnia 2023 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie za rok 2023 złożyło 377 000 producentów rolnych. Nabór wniosków o pomoc finansową rozpoczął się 15 marca poprzez internetową aplikację eWniosekPlus. W 2023 roku wprowadzono nowe rodzaje płatności dla rolników: związane z ochroną środowiska i klimatem.
Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją, aby wprowadzić wyjątkowe środki ochronne dla produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Obejmą one pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków o pomoc finansową dla rolników, którzy ponieśli straty na skutek agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W ramach nowelizowanych przepisów producenci pszenicy lub kukurydzy mogą ubiegać się o wsparcie, a termin naboru wniosków został przesunięty na 31 maja 2023 r.
Jak podaje Międzynarodowa Rada Zbożowa (ang. ICG – International Grains Council), według najnowszych prognoz na lata 2022/23 i 2023/24, światowa produkcja zbóż zwiększa się, a dynamika w handlu spada. Zmiany są rezultatem większego niż oczekiwano szacunku produkcji pszenicy, wzrostu produkcji soi i ryżu oraz zmian na rynkach handlowych.
– Rząd uruchomi najwyższą w historii pomoc dla rolników w Polsce, której wartość wynosić będzie 10 miliardów złotych – poinformowała Rada Ministrów. Program będzie obowiązywał od 15 kwietnia do 30 czerwca i obejmować będzie producentów nie tylko pszenicy, ale także pozostałych zbóż, rzepaku oraz rzepiku. W ramach wsparcia przewidziane są również dopłaty do nawozów oraz zmiany w dopłatach do paliwa.
Rolnicy w całym kraju mogą spodziewać się kontroli dotyczących stosowania przez nich środków ochrony roślin zawierających glifosat. Urzędnicy państwowi pod lupę wezmą zboża i grykę. Powodem dodatkowych kontroli są pogłoski mówiące o tym, iż część rolników w nielegalny sposób korzysta z glifosatu przy uprawie roślin. Choć stosowanie glifosatu zostało zatwierdzone przez KE do 15 grudnia 2021 roku, to państwa członkowskie mają prawo do odnowienia lub cofnięcia zezwolenia stosowania niektórych produktów ze względu na bezpieczeństwo człowieka i ekosystemu. Rolnictwo, glifosat i kontrole w gospodarstwachChoć początkowo glifosat przebojem wdarł się do branży rolnej, jawiąc się jako wybawienie wśród dostępnych środków ochrony roślin, to z czasem okazało się, że ten skuteczny środek ma również swoje mroczne strony. Batalia o prawo do stosowania glifosatu w rolnictwie cały czas trwa i nie zapowiada się, by kontrowersje dotyczące skutków jego wykorzystania miały być wkrótce rozstrzygnięte. Decyzją Komisji Europejskiej stosowanie glifosatu w uprawach roślin zostało zatwierdzone do 15 grudnia 2022 roku. Do tego czasu państwa członkowskie Unii Europejskie mogą wydawać zezwolenia na stosowanie środków ochrony roślin z glifosatem. Warto zaznaczyć, że państwa członkowskie mogą (i nie muszą) wydawać pozwolenia na korzystanie z pewnych produktów zawierających glifosat. Finalna decyzja władz zależy bowiem od tego, czy na szwank nie zostanie narażone zdrowie ludzkie lub środowisko naturalne. Pojawiają się jednak pogłoski o tym, że na polach stosuje się niezatwierdzone do obrotu środki ochrony roślin z glifosatem. Z tego względu władze polskie zdecydowały o przeprowadzeniu dodatkowych kontroli zbóż i gryki na polskiej wsi.
Poszkodowany rolnik wstępnie oszacował straty na 5 tysięcy złotych. Sprawą zajęła się policja. Anonimowy sprawca wjechał na wschodzącą pszenicęDo dramatycznego aktu wandalizmu doszło we wsi Suchorzew. Nieznany sprawca wjechał pojazdem na wschodzącą pszenicę. Jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie, zgłoszenie o sprawie dotarło do funkcjonariuszy 12 kwietnia 2021 roku. Na polu o powierzchni 7 hektarów można zaobserwować z lotu ptaka trajektorię jazdy nieustalonego pojazdu. Po analizie śladów wiadomo, że pojazd posiadał szerokie opony.Niewykluczone zatem, że sprawca poruszał się samochodem lub quadem. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: Jak relacjonuje portal pleszew.naszemiasto.pl, rolnik oszacował swoje straty na 5 tysięcy złotych. Nie wiadomo jednak, czy podana kwota dotyczy tylko finansowej wartości zboża, czy rolnik wliczył też w koszty strat czas spędzony na bezowocnym wysiewie nasion. Rolnicy na co dzień muszą się liczyć nie tylko z nieprzewidywalnymi zjawiskami pogodowymi, które w mgnieniu oka mogą obrócić wniwecz efekty ich ciężkiej pracy. Kolejnymi zagrożeniami dla pól uprawnych i sadów są żerujące na nich dzikie zwierzęta. Zwierzęta gospodarskie padają ofiarami rozmaitych chorób, a niekiedy też i ataku drapieżników. Jedno jest pewne: praca rolnika jest na co dzień wystawiana na wiele czynników, które mogą zniszczyć jego dotychczasowe starania. Nie trzeba zatem dodawać, że destrukcyjna i bezmyślna działalność innych ludzi jest elementem, którego z łatwością można by uniknąć. Kluczem jest tutaj z pewnością poszanowanie prywatnej własności, a także ciężkiej pracy. Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfoArtykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:"Jeszcze się błyszczy". Fani podarowali Gienkowi i Andrzejowi z "Rolnicy. Podlasie" nową piłęKobieta znalazła na polnej drodze porzucone szczenięta. Nie były to psyPodkarpacie: Zderzenie ciągnika z osobówką. Ursus rozpadł się na dwie części, kierowca trafił do szpitalaJeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]źródło: pleszew.naszemiasto.pl