RolnikInfo.pl

Piotr Molecki/East News (zdj. ilustracyjne)

Sejm przegłosował nowelizację ustawy ws. płatności bezpośrednich

19 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Za uchwaleniem nowelizacji bez wprowadzania dodatkowych poprawek opowiedziało się 445 posłów, trzech było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. 

Przegłosowano nowelizację ustawy ws. płatności bezpośrednich

Nowelizacja, o której mowa, ma być pomocą dla rolników - terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz zmian do wniosków mają być bowiem ustalane przez kraje członkowskie, a nie organy decyzyjne Unii Europejskiej.

Dla rolników może to oznaczać bardziej usprawniony proces przekazywania premii z unijnych funduszy. Dodatkowe uprawnienia w kwestii ewentualnego przedłużania terminów składania wniosków (np. w sytuacji ekstremalnych zjawisk pogodowych) otrzyma minister rolnictwa.

Z dotychczas obowiązującej ustawy usunięto zapis dotyczący składania wniosków ustalony przez UE i wprowadzono nowe terminy, tj. od 15 marca do 15 maja. Na dokonanie zmian w złożonych już wnioskach rolnicy będą mieli czas do 31 maja.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-4]

Kolejną nowością dla rolników jest możliwość przesyłania geotagowanych fotografii przez aplikację ARiMR w sytuacji, gdy starają się o dopłaty bezpośrednie, premie do tytoniu oraz inne dotacje w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Kolejne zmiany w ramach nowelizacji ustawy

W zapisach ustawy możemy znaleźć informację o tym, że państwo będzie mogło przedstawić listę odmian konopi włóknistych, których uprawa nie przewiduje otrzymania płatności bezpośrednich (chodzi o próg dopuszczalnej wartości substancji THC w roślinie).

Kolejną kwestią jest nowe uprawnienie, które otrzymuje prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - jest nim możliwość udostępniania danych przestrzennych z Systemu Identyfikacji Działek Rolnych i systemu kontroli.

Czemu miałyby służyć udostępnione dane? Zgodnie z zapisami ustawy mogą być one wykorzystywane dla celów statystycznych, środowiskowych lub naukowo-badawczych.

Warto dodać, że nowelizacja była przegłosowana w szybkim trybie, ponieważ czas zbierania wniosków o dopłaty bezpośrednie już trwa, a unijne rozporządzenie zostało ogłoszone dopiero 29 marca 2021 roku.

Ustawa zaczyna obowiązywać dzień po jej ogłoszeniu, przy czym kwestie dotyczące udostępniania danych przez ARiMR wchodzą w życie od 12 czerwca 2021 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: agropolskl.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse i Prawo

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Jakie podatki płacą rolnicy?
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Rząd zadecydował. Zmiany ws. zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

KRUS: ważne informacje dla emerytów i rencistów ws. "czternastki"
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]