Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ekolodzy będą mogli na wsi więcej. Przegłosowano nowelizację ustawy ws. inwestycji
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:36

Ekolodzy będą mogli na wsi więcej. Przegłosowano nowelizację ustawy ws. inwestycji

ekolodzy
unsplash.com / fot. Nicolas Castez

Głos w sprawie zajęła m.in. Agrounia na swoim profilu na Facebooku: 

- Sejm przegłosował nowelę ustawy dopuszczającą organizacje ekologiczne do postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycje. [pis. oryg.]

Ekolodzy w sprawie inwestycji na wsi

W mediach dyskutuje się teraz na temat nowelizacji ustawy dopuszczającej organizacje ekologiczne do postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycje. W praktyce oznacza to, że dowolna organizacja ekologiczna będzie mogła wnieść odwołanie od zezwolenia na inwestycję rolniczą i ją zablokować.

Przed nowelizacją przepisów, stroną w odwołaniu nie mogła być żadna organizacja ekologiczna. Rolnicy niepokoją się, bo tego typu odwołanie może pojawić się na każdym etapie inwestycji, co potęguje poczucie niepewności i wzmaga niechęć do podejmowania nowych przedsięwzięć.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Środowisku rolniczemu nie podoba się fakt, że ustawa ma stosować się do spraw już wszczętych i niezakończonych. Wskazują, jakoby w tym przypadku prawo miało działać wstecz. 

Krytyka ze strony rolników

Nowelizacja została skrytykowana m.in. przez Agrounię, która na swoim facebookowym profilu napisała: 

- To ekolodzy mają decydować jak będzie rozwijało się polskie rolnictwo. Albo raczej jak ma się nie rozwijać. Blokowanie inwestycji będzie jeszcze prostsze. [pis. oryg.]

Rolnicy wskazują też, że podjęto niekorzystne decyzje, wydłużające procedurę wydania zezwolenia na daną inwestycję. Sąd ma bowiem rozpatrywać teraz wniosek o ewentualne wstrzymanie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w ciągu trzydziestu dni.

Później Wojewódzki Sąd Administracyjny ma zająć się sprawą w okresie trzech miesięcy od momentu wydania postanowienia. Później Naczelny Sąd Administracyjny na pochylenie się nad sprawą ma dwa miesiące od daty, w której wpłynie do niego zażalenie od poprzedniej decyzji.

Środowisko rolnicze nie kryje żalu i wskazuje, że procedury sądowe w kwestii inwestycji rolnych będą znacznie bardziej wydłużone, niż miało to miejsce dotychczas.

Rolnicy wskazują, że nowe przepisy zwiększą również koszty, jakie rolnicy będą musieli ponieść w związku z kompletacją dokumentacji takiej jak ekspertyzy czy mapy. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Facebook / Agrounia, topagrar.pl

Tagi: Ekologia Sejm