RolnikInfo.pl
ekolodzy

unsplash.com / fot. Nicolas Castez

Ekolodzy będą mogli na wsi więcej. Przegłosowano nowelizację ustawy ws. inwestycji

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W zeszłym tygodniu Sejm przegłosował nowelizację ustawy, w wyniku której do postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycje rolnicze dopuszczone będą organizacje rolnicze. Rolnicy nie kryją niezadowolenia nowymi przepisami i wskazują, że będą one stały na drodze do rozwoju branży.

Głos w sprawie zajęła m.in. Agrounia na swoim profilu na Facebooku: 

- Sejm przegłosował nowelę ustawy dopuszczającą organizacje ekologiczne do postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycje. [pis. oryg.]

Ekolodzy w sprawie inwestycji na wsi

W mediach dyskutuje się teraz na temat nowelizacji ustawy dopuszczającej organizacje ekologiczne do postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycje. W praktyce oznacza to, że dowolna organizacja ekologiczna będzie mogła wnieść odwołanie od zezwolenia na inwestycję rolniczą i ją zablokować.

Przed nowelizacją przepisów, stroną w odwołaniu nie mogła być żadna organizacja ekologiczna. Rolnicy niepokoją się, bo tego typu odwołanie może pojawić się na każdym etapie inwestycji, co potęguje poczucie niepewności i wzmaga niechęć do podejmowania nowych przedsięwzięć.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Środowisku rolniczemu nie podoba się fakt, że ustawa ma stosować się do spraw już wszczętych i niezakończonych. Wskazują, jakoby w tym przypadku prawo miało działać wstecz. 

Krytyka ze strony rolników

Nowelizacja została skrytykowana m.in. przez Agrounię, która na swoim facebookowym profilu napisała: 

- To ekolodzy mają decydować jak będzie rozwijało się polskie rolnictwo. Albo raczej jak ma się nie rozwijać. Blokowanie inwestycji będzie jeszcze prostsze. [pis. oryg.]

Rolnicy wskazują też, że podjęto niekorzystne decyzje, wydłużające procedurę wydania zezwolenia na daną inwestycję. Sąd ma bowiem rozpatrywać teraz wniosek o ewentualne wstrzymanie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w ciągu trzydziestu dni.

Później Wojewódzki Sąd Administracyjny ma zająć się sprawą w okresie trzech miesięcy od momentu wydania postanowienia. Później Naczelny Sąd Administracyjny na pochylenie się nad sprawą ma dwa miesiące od daty, w której wpłynie do niego zażalenie od poprzedniej decyzji.

Środowisko rolnicze nie kryje żalu i wskazuje, że procedury sądowe w kwestii inwestycji rolnych będą znacznie bardziej wydłużone, niż miało to miejsce dotychczas.

Rolnicy wskazują, że nowe przepisy zwiększą również koszty, jakie rolnicy będą musieli ponieść w związku z kompletacją dokumentacji takiej jak ekspertyzy czy mapy. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Facebook / Agrounia, topagrar.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
prezes pis

Wiadomości

Prezes PiS o rychłych zmianach na wsi. Obietnice dla rolników

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >