To najlepszy nawóz pod porzeczki. Zastosuj teraz, a w sezonie nie nadążysz ze zbiorami

Porzeczki to bezapelacyjnie jedne z ulubionych owoców Polaków — nadają się do ciast, deserów i nalewek, są też fantastycznym dodatkiem do mięsa. Ich kwaskowość idealnie przełamuje słodycz. Właśnie zaczyna się najlepszy czas, żeby zadbać o porzeczki w naszych ogrodach — samodzielnie dobierzemy naturalny, skuteczny nawóz, który zapewni obfitość plonów w sezonie.
Zadbaj o swoje porzeczki już teraz - w sezonie owoce będą lśniły na krzakach, jak rubiny
Zdecydowanie największą zachęta do uprawniania czerwonej i czarnej porzeczki, są ich wyjątkowe smaki. Ogrodnicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodem, nie muszą obawiać się niepowodzenia związanego z hodowaniem tych krzewów — są one stosunkowo wytrzymałe i nie potrzebują zaawansowanej pielęgnacji.

Porzeczka czerwona świetnie rośnie w naszym klimacie i jest bardziej odporna na działanie niskich temperatur, niż porzeczka czarna. Ma także mniejsze wymagania co do podłoża i gleby. Na liście podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie warto wykonać, jest nawożenie. Porzeczkę czarną i czerwoną nawozimy nieco inaczej — potrzebują one innych składników mineralnych.

Najlepsze sposoby na nawożenie porzeczki czerwonej
Podstawą nawożenia porzeczki czerwonej, szczególnie w uprawie amatorskiej, jest nawożenie organiczne, które powinno się wykonywać co 2-3 lata, najlepiej jesienią, lub wczesną wiosną. Świetnie sprawdzi się przy tym przekompostowany obornik. Kompostu można używać też jako ściółki rozłożonej pod krzaczkami.

Rolnikom nastawionym na sprzedaż zbiorów, dodatkowo zaleca się uzupełnienie nawozami mineralnymi, jednak oczywiście mogą skorzystać z nich również ogrodnicy amatorzy – zwłaszcza jeśli ich porzeczka rośnie na słabszej glebie. Jeden z zalecanych schematów nawożenia wygląda następująco:
- Nawożenie azotem wczesną wiosną, na start wegetacji.
- W okresie nabrzmiewania pąków i w czasie kwitnienia – nawożenie wieloskładnikowe.
- Po zbiorach – nawóz z przewagą potasu i fosforu, który wspiera regeneracje krzewu i pomogą mu przygotować się do zimy.
Nawożenie porzeczki czarnej wygląda nieco inaczej — ponieważ potrzebuje ona innych składników mineralnych. Jej uprawa jest tak samo nieskomplikowana.
Zobacz też: Nawet 10 tys. zł dla kół gospodyń wiejskich. Trzeba spełnić kilka warunków
Najlepsze sposoby na nawożenie czarnej porzeczki
Zaleca się co 2-3 lata zasilić czarną porzeczkę nawozami organicznymi. Częściej, bo co roku warto zastosować również nawozy mineralne. Należy również uzupełniać niedobory magnezu w glebie. Jeśli nie dostarczyliśmy do gleby wapnia jesienią, należy to zrobić wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Wapń jest jednym z najważniejszych pierwiastków budulcowych czarnej porzeczki. Usztywnia ściany komórek roślinnych i istotnie wpływa na jakość owoców.

W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór nawozów do czarnej porzeczki, jednak warto również rozważyć przygotowanie naturalnej odżywki z obierek ziemniaków, która dostarczy roślinie niezbędnych minerałów, w szczególności potas, fosfor, wapń, magnez i żelazo. To przyczyni się do obfitego owocowania.
Aby sporządzić taki nawóz, należy skórki po ziemniakach zalać gorącą wodą i odstawić na kilka godzin aż do ostygnięcia. Po upływie tego czasu preparat rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:10. Takim nawozem podlewamy rośliny co 2-3 tygodnie.




































