Na targach i straganach coraz liczniej pojawiają się polskie owoce i warzywa. Szczególne zainteresowanie budzą nowalijki, truskawki, borówki i oczywiście maliny. Niestety ich ceny na ten moment pozostawiają wiele do życzenia — żeby kupować je teraz, musimy bardzo głęboko sięgać do portfela. Kwoty, które widnieją na cenówkach, są astronomiczne.
Rizoktonioza to cichy wróg, który potrafi zrujnować uprawy ziemniaków. Nie tylko wpływa na wygląd bulw, ale też skutecznie obniża plony i sprawia, że ziemniaki nie nadają się do spożycia. Skąd się bierze i jak ją skutecznie zwalczyć?
Proces warunkowości społecznej cywilizuje sektor rolniczy – wynika z przyjętego od 2025 r. nowego modelu rozliczeń rolników. Część z nich ma teraz “na głowie” kontrole zarówno z Państwowej Inspekcji Pracy, jak i z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kto, kiedy i jakich rolników będzie kontrolował? Na co warto się przygotować i czym ryzykujemy, nie dopełniając norm?
Uprawa pod osłonami pozwala stworzyć idealne warunki do rozwoju roślin, które kochają wyższe temperatury. W szklarniach lub tunelach hodujemy pomidory, ogórki i inne warzywa ciepłolubne.Samo umieszczenie sadzonek pod osłoną to jednak nie wszystko. Aby osiągnąć obfite plony warzyw i owoców, trzeba wiedzieć, kiedy otwierać i zamykać szklarnię lub tunel.
Koperek to bardzo cenna przyprawa, a zarazem zioło, które wykorzystujemy w kulinariach. Patrząc na jego cenę w sklepach, zdecydowanie warto posadzić go w ogrodzie, zwłaszcza gdy lubujecie się w aromatycznych, ziołowych sosach.Koper w ogrodzie pełni jednak o wiele ważniejszą funkcję niż wydawanie cennych plonów. Okazuje się, że doskonale sprawdza się on w odstraszaniu insektów. Przy okazji, czy wiecie, koło czego go posiać?
Kiszone, małosolne czy jedzone na surowo – ogórki w każdej formie są pyszne, a do tego zdrowe. Ważną zaletą tych warzyw jest również możliwość ich uprawy w przydomowym ogródku.Aby ogórki obficie obrodziły, dzięki czemu w sezonie zbierzemy pełne kosze dorodnych warzyw, wystarczy tylko znać kilka trików. Szczególnie istotne jest nawożenie ogórków. Jak to robić?
Borówka na dobre zadomowiła się w moim ogrodzie i spiżarni. Jest pyszna, zdrowa, a do tego wdzięczna w uprawie. Dzięki kilku prostym trikom od babci, w sezonie cieszę się pełnymi koszami owoców.Czego potrzebują krzewy owocowe, by zdrowo rosły i pięknie obrodziły? Okazuje się, że oprócz słońca, wody i nawozu, przyda im się także odpowiednie sąsiedztwo. Babcia zdradziła mi, co posadzić obok borówek.
Maliny należą do najsłynniejszych i najsmaczniejszych polskich owoców. Każdy ogrodnik ma ich w swoim ogródku choć jeden krzaczek. Uprawa malin nie jest szczególnie skomplikowana, dlatego cieszą się one popularnością nawet wśród amatorów. Wciąż jednak wiele osób nie wie, jak wykorzystać pełen potencjał tych owoców w domowej hodowli. Zamiast kupować maliny w supermarkecie, dobrym pomysłem jest posadzenie jednego krzaczka we własnym ogródku. Przy odpowiedniej pielęgnacji będzie się on wręcz uginał od słodkich i wielkich owoców. Aby mieć pewność, że tak się stanie, warto podsypać podłoże malin domowym nawozem. Jak go wykonać? Wystarczy jeden odpadek, następnym razem go nie wyrzucaj, tylko nawieź maliny.