Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > W sklepach pojawią się nowe oznaczenia. Musisz wiedzieć przed zakupami
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 08.05.2024 17:00

W sklepach pojawią się nowe oznaczenia. Musisz wiedzieć przed zakupami

półka sklepowa
fot. RolnikINFO

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi prace nad wprowadzeniem oznaczeń graficznych na wszystkich świeżych owocach i warzywach. Ma to znacznie ułatwić konsumentom rozpoznanie faktycznego pochodzenia danego produktu. W sklepach mają się pojawić obowiązkowe etykiety w formie flag państw, z których produkt jest importowany. To realizacja przedwyborczych deklaracji Koalicji Obywatelskiej.

Proces realizacji przedwyborczych obietnic już trwa

Resort Rolnictwa pochwalił się rozpoczęciem prac koncepcyjnych, których celem jest dodatkowa informacja dla wszystkich konsumentów o kraju pochodzenia owoców i warzyw w sklepach.

MRiRW przypomina, że taki pomysł był jedną z głównych deklaracji przedwyborczych Koalicji Obywatelskiej i właśnie trwają prace nad sukcesywnym wprowadzeniem go w życie. W każdym sklepie mamy ujrzeć specjalne oznaczenia graficzne na świeżych owocach i warzywach. Obowiązkiem sklepu będzie oznaczenie flagą kraju pochodzenia tych produktów. 
 

Kolejne zagrożenie dla upraw. Nawałnice nad Polską, alerty już wysłane

PiS dopytuje, Michał Kołodziejczak oświadcza

Realizacją przedwyborczych obietnic obecnej partii rządzącej zainteresowały się posłanki Prawa i Sprawiedliwości: Maria Koc oraz Marzena Anna Machałek. 

Obie panie wystosowały interpelację do ministra rolnictwa, w której padły pytania o realizację zapowiedzi wprowadzenia oznaczeń pochodzenia owoców i warzyw w sklepach. Konkretnej odpowiedzi na interpelację posłanek, postanowił udzielić wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak

Wychodząc naprzeciw potrzebie realizacji projektu wprowadzającego obowiązek oznaczenia flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów w sklepach w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi są prowadzone prace analityczno-koncepcyjne mające na celu wprowadzenie oznaczania grafiką przedstawiającą flagę państwa pochodzenia w odniesieniu do świeżych owoców i warzyw. Obecnie przepisami UE został określony obowiązek wskazania kraju pochodzenia dla świeżych owoców i warzyw. W przepisach krajowych przewiduje się rozszerzenie tego obowiązku o umieszczanie flagi kraju pochodzenia świeżych owoców i warzyw.— czytamy w piśmie przesłanym do marszałka Sejmu przez MRiRW

Aby wprowadzić nowy obowiązek, resort najpierw musi przeprowadzić badanie ankietowe wśród konsumentów. Ankieta jest "niezbędna dla przeprowadzenia procesu notyfikacji Komisji Europejskiej takiego projektu prawnego", tłumaczy Kołodziejczak.
 

PRODUKT POLSKI już na półkach sklepowych

Warto przypomnieć, iż w związku z wejściem w życie zmian do Ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (1 stycznia 2017 r.) w sklepach pojawiło się oznaczenie produktów znakiem "PRODUKT POLSKI".

Oznaczenie produktów pochodzenia krajowego miało na celu zwiększenie popytu na produkty wyprodukowane w Polsce, jak i zwiększenie świadomości konsumentów o różnorodności polskich produktów na sklepowych półkach.

Dotąd oznaczanie polskich produktów było niejednolite. Umieszczano znaki o różnej formie i treści. Konsument nie miał żadnych gwarancji co do rzeczywiście polskiego pochodzenia oznaczanych produktów i mógł być wprowadzany w błąd. Obecnie umieszczanie oznaczenia odbywa się na zasadzie dobrowolności. Podstawowym wymogiem jest w tym wypadku wyprodukowanie produktu z surowców wytworzonych na terenie Polski. - czytamy w Wikipedii