Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > GIS wydał pilne ostrzeżenie dla dużej grupy Polaków. Trzeba wiedzieć
Irmina Jach
Irmina Jach 08.05.2024 17:42

GIS wydał pilne ostrzeżenie dla dużej grupy Polaków. Trzeba wiedzieć

GIS
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dla alergików. Eksperci alarmują, że maj może być dla nich szczególnie uciążliwy. "Głównym utrapieniem są pylące trawy, które wywołują katar sienny oraz atopową astmę oskrzelową" — czytamy.

GIS wydał ostrzeżenie dla alergików. Co pyli w maju?

Maj dla alergików bywa bardzo uciążliwy, to miesiąc intensywnego kwitnienia i pylenia różnych roślin — przypomina GIS w mediach społecznościowych.

Eksperci wskazują, że największym problemem dla osób zmagających z alergią może być pylenie traw, które wywołują katar sienny, a w niektórych przypadkach także atopową astmę oskrzelową.

Termin na zrobienie opłaty mija 15 maja. Każdy rolnik musi zapłacić

GIS ostrzega przed pyleniem roślin. Co pyli w maju?

GIS podkreślił, że w maju alergicy powinni uważać także na pylenie zbóż, szczawiu i babki lancetowatej. We znaki alergikom da się sąsiedztwo buków, dębów i sosen. Z badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wynika jednak, że nieomal 16 proc. przypadków alergicznego nieżytu nosa wywołują wspomniane pyłki traw, których w Polsce wyróżniamy około 200 gatunków.

ZOBACZ TAKŻE: Tak wygląda dom Andrzeja z Plutycz. Dorobił się drogiego sprzętu

Co pyli w maju? Alergia to choroba cywilizacyjna

Alergia na pyłki traw jest najpowszechniejszą chorobą układu oddechowego. Obecnie uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Najczęstszym objawem, z którym borykają się alergicy, jest spotykany aż u 10-20 proc. populacji katar sienny. Nasilenie choroby jest ściśle związane z kalendarzem pylenia roślin.

Pozostałymi objawami alergii mogą być: wodnisty katar, kichanie, zatkany nos, podrażnienie gardła, zaczerwienienie i łzawienie oczu, kaszel, a także świszczący oddech. W leczeniu kluczowe jest unikanie kontaktu z alergenem. Niezbędne są zazwyczaj także leki na receptę.