Druga z rzędu podwyżka cen wieprzowiny. Czy to początek nowej passy?
W przypadku wagi bitej ciepłej w klasie E za wieprzowinę w skupie producenci otrzymają od 4,70 do 5,55 złotych za kilogram. Trudno jednak być pewnym tego, że druga z kolei podwyżka cen zapoczątkuje nowy, trwały trend dla producentów mięsa wieprzowego.
Pozytywne wieści na rynku wieprzowiny
Choć producenci dalecy są od tego, by twierdzić, że sytuacja na rynku mięsa wieprzowego jest dobra, to na horyzoncie pojawiają się pierwsze nieśmiałe oznaki tego, że zła passa trzodziarzy może się wkrótce odmienić choć na chwilę.
Jak podaje portal cenyrolnicze.pl od notowania przeprowadzonego 8 lutego 2020 roku minimalna cena żywca została utrzymana. W przypadku kwoty maksymalnej odnotowano wzrost o 0,20 groszy za kilogram.
Uśredniając: cena w wadze żywej na dzień 15 lutego 2929 roku wyniosła 3,90 złotych za kilogram. W stosunku do poprzedniego notowania zauważalna jest niemała podwyżka - aż 0,17 groszy za kilogram.
Ukazując nieco szerszą perspektywę, warto dodać, że rok temu w tym samym czasie cena za kilogram żywca wieprzowego wynosiła średnio 5,86 złotych za kilogram. Na początku roku cena wynosiła tutaj około 3,60 złotych za kilogram tucznika.
Dlaczego wieprzowina podrożała?
Istnieje wiele przyczyn drugiej z rzędu podwyżki cen wieprzowiny. Wskazując na jedną z nich, portal cenyrolnicze.pl zacytował słowa hodowcy świń z Wielkopolski, Mateusza Kacperkiewicza:
- Atak zimy w Europie spowodował istotne utrudnienia w imporcie mięsa wieprzowego zza granicy, skutkiem czego na krajowym rynku zauważalny jest trend zwyżkowy cen skupu trzody chlewnej.
Warto podkreślić, że na ceny polskiej wieprzowiny mocno oddziałuje sytuacja na niemieckim rynku mięsa - również tam sytuacja robi się nieco bardziej optymistyczna.
Portal agronews.pl prognozuje, że podwyżki cen wieprzowiny zza naszej zachodniej granicy będą zauważalne w ciągu kilku kolejnych tygodni.
W tych trudnych i niepewnych czasach dla hodowców trzody chlewnej można pokusić się jedynie o prognozy krótkoterminowe - a wiele wskazuje na to, że kolejne tygodniowe notowanie cen z polskich skupów będzie równie optymistyczne, jak to z 15 lutego 2021 roku.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Rolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahania
Traktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądem
Źródło: czasbrodnicy.pl