Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Wieżowiec dla trzody chlewnej w Niemczech. Nadeszła niespodziewana wiadomość
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 30.10.2023 18:06

Wieżowiec dla trzody chlewnej w Niemczech. Nadeszła niespodziewana wiadomość

warchlak na ciemnym tle
unsplash.com

W Europie znajduje się zaledwie jeden tzw. wieżowiec dla trzody chlewnej – jest on zbudowany w Niemczech, w pobliżu miejscowości Köthen (Saksonia). Chociaż miejsce nie funkcjonuje od pięciu lat, to w ostatnim czasie ta wyjątkowa ferma utraciła możliwość potencjalnego powrotu do działalności. Wszystko przez wygaśnięcie koncesji na użytkowanie miejsca. 

Nietypowa ferma z lat 70. ubiegłego wieku

Ten wyjątkowy obiekt powstał w latach 70. przy wsparciu Związku Radzieckiego jako symbol nowoczesnej hodowli zwierząt. Choć przez lata nie był modernizowany, niedawno utracił szansę na ponowne otwarcie z powodu wygaśnięcia koncesji. Definitywny koniec wieżowca dla świń wynika z braku modernizacji obiektu. Urząd administracji państwowej nie udzielił zgody na wznowienie działalności, a Ministerstwo Środowiska Saksonii-Anhalt potwierdziło wygaśnięcie zezwolenia we wrześniu 2021 r.

Definitywny koniec fermy trzody chlewnej w wieżowcu

W 2018 roku obiekt stał się epicentrum skandalu dotyczącego złego traktowania zwierząt. Pomimo obietnic modernizacji, warunki obiektu nie uległy zmianie. Organizacje praw zwierząt witają z zadowoleniem ostateczny koniec obiektu, a niemieckie Biuro ds. Dobrostanu Zwierząt ogłasza zakończenie kampanii przeciwko placówce.

Co stanie się z wieżowcem dla świń?

Nadal niejasne jest, co stanie się z sześciopiętrowym wieżowcem dla świń, lecz dla działań na rzecz praw zwierząt w Niemczech jest to zdecydowanie krok w dobrą stronę. Obiekt, który przez lata kojarzony był ze skandalami i złym traktowaniem zwierząt, teraz zamyka swoje drzwi na zawsze.

 

źródło: farmer.pl