Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Ogromna liczba rolników może dostać zwrot części pieniędzy. Nabór wniosków już trwa
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:38

Ogromna liczba rolników może dostać zwrot części pieniędzy. Nabór wniosków już trwa

wniosek
Marek BAZAK/East News

Zwrot pieniędzy dla osób, które prowadzą działalność rolną i dla tego celu korzystają z maszyn, wyniesie 1 zł zwrotu akcyzy od każdego wykorzystanego litra oleju napędowego.

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego

W projekcie rozporządzenia możemy przeczytać, iż osoby, które w celach produkcji rolniczej korzystają z traktorów, kombajnów itp. otrzymają zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy w wysokości 1 zł za 1 litr paliwa.

Istotną informacją dla rolników jest fakt, iż zwroty podatku akcyzowego rozliczane są raz na pół roku. W pierwszej kolejności należy w tym celu złożyć wniosek do wójta lub burmistrza o zwrot podatku akcyzowego zawartego w paliwie.

Do wniosku o zwrot należy dołączyć obowiązkowo faktury za olej napędowy. Muszą one dotyczyć okresu od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.

Jeśli wnioskujący rolnik jest hodowcą bydła, to do powyższych dokumentów musi także zamieścić DJP bydła dotyczący 2020 roku.

Wysokość kwoty zwrotnej

Kwoty, które będą zwracane rolnikom za opłaty na rzecz oleju napędowego na cel produkcji rolniczej, będą obliczane za pomocą różnych danych związanych z profilem gospodarstwa. 

Przede wszystkim urzędnicy biorą tutaj pod uwagę powierzchnię użytków rolnych, a więc ziemi, dzięki której przedsiębiorca produkuje żywność. 

Jeśli dany rolnik posiada również bydło, do procedury dochodzi także DJP, czyli tzw. dużą jednostkę przeliczeniową inwentarza. Jest to pomocnicza jednostka użyteczna przy liczeniu pogłowia bydła, przyjmując, że jedna sztuka ma masę 500 kg.

Pieniądze, które otrzyma ze zwrotu rolnik, będą wynikiem mnożenia ilość wykorzystanego paliwa (na podstawie przedstawionych dokumentów) oraz stawki zwrotu podatku akcyzowego za 1 litr.

Mimo to warto pamiętać, że kwotę zwrotu obowiązuje limit - wyznaczany jest on przez powierzchnię użytków rolnych lub - w przypadku posiadaczy bydła - średniej rocznej dużej jednostki przeliczeniowej inwentarza (DJP).

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: swiatrolnika.info