RolnikInfo.pl
wniosek

Marek BAZAK/East News

Ogromna liczba rolników może dostać zwrot części pieniędzy. Nabór wniosków już trwa

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Od 1 lutego 2021 roku rolnicy mogą się ubiegać o zwrot podatku akcyzowego zawartego w paliwie. Warunkiem otrzymania zwrotu jest udowodnienie, że wykorzystany olej napędowy został wykorzystany do produkcji rolniczej.

Zwrot pieniędzy dla osób, które prowadzą działalność rolną i dla tego celu korzystają z maszyn, wyniesie 1 zł zwrotu akcyzy od każdego wykorzystanego litra oleju napędowego.

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego

W projekcie rozporządzenia możemy przeczytać, iż osoby, które w celach produkcji rolniczej korzystają z traktorów, kombajnów itp. otrzymają zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy w wysokości 1 zł za 1 litr paliwa.

Istotną informacją dla rolników jest fakt, iż zwroty podatku akcyzowego rozliczane są raz na pół roku. W pierwszej kolejności należy w tym celu złożyć wniosek do wójta lub burmistrza o zwrot podatku akcyzowego zawartego w paliwie.

Do wniosku o zwrot należy dołączyć obowiązkowo faktury za olej napędowy. Muszą one dotyczyć okresu od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.

Jeśli wnioskujący rolnik jest hodowcą bydła, to do powyższych dokumentów musi także zamieścić DJP bydła dotyczący 2020 roku.

Wysokość kwoty zwrotnej

Kwoty, które będą zwracane rolnikom za opłaty na rzecz oleju napędowego na cel produkcji rolniczej, będą obliczane za pomocą różnych danych związanych z profilem gospodarstwa. 

Przede wszystkim urzędnicy biorą tutaj pod uwagę powierzchnię użytków rolnych, a więc ziemi, dzięki której przedsiębiorca produkuje żywność. 

Jeśli dany rolnik posiada również bydło, do procedury dochodzi także DJP, czyli tzw. dużą jednostkę przeliczeniową inwentarza. Jest to pomocnicza jednostka użyteczna przy liczeniu pogłowia bydła, przyjmując, że jedna sztuka ma masę 500 kg.

Pieniądze, które otrzyma ze zwrotu rolnik, będą wynikiem mnożenia ilość wykorzystanego paliwa (na podstawie przedstawionych dokumentów) oraz stawki zwrotu podatku akcyzowego za 1 litr.

Mimo to warto pamiętać, że kwotę zwrotu obowiązuje limit - wyznaczany jest on przez powierzchnię użytków rolnych lub - w przypadku posiadaczy bydła - średniej rocznej dużej jednostki przeliczeniowej inwentarza (DJP).

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Od 12 lutego 33 grosze obniżki dla hodowców bydła. Nowe rozporządzenie MRiRW

  • Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

  • Kościół kupił 100 hektarów ziemi. 15 mln na "cele niezbędne dla działalności"

Źródło: swiatrolnika.info

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >