Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Wyzwania fotowoltaiki w Polsce. Właściciele paneli napotykają kolejne problemy
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 10.07.2023 08:00

Wyzwania fotowoltaiki w Polsce. Właściciele paneli napotykają kolejne problemy

Panele słoneczne
unsplash.com

Opublikowane przez Urząd Regulacji Energetyki podsumowanie działalności branży energetycznej i gazowej w latach 2021-2022 oraz rekomendacje dla ich rozwoju wskazują na kilka sporych problemów związanych z instalacjami OZE, m.in. fotowoltaiką. Masowe ograniczenia produkcji z odnawialnych źródeł energii, również nie wróżą dobrej przyszłości.
 

Liczne odmowy przyłączeń do sieci przez URE

Nowy raport prezesa URE opublikowany 6 lipca 2023 r. podsumowuje działalność branży energii energetycznej i gazowej w latach 2021-2022 oraz podaje rekomendacje dla ich rozwoju. Komunikat stanowi również komentarz odnośnie do warunków podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w polskim sektorze energetycznym i paliw gazowych oraz stanu realizacji planów rozwoju przez operatorów obu sektorów. Raport stanowi siódmą edycję obejmującą lata 2021 i 2022, która ukazuje się w cyklu dwuletnim.

Autorzy raportu URE zwracają szczególną uwagę na niezwykle wysoki wzrost odmów przyłączenia obiektów zarówno do sieci elektroenergetycznej, jak i gazowej. Oddziały terenowe URE otrzymały bowiem w okresie trwania siódmej edycji łącznie prawie 11 tys. powiadomień o odmowach przyłączenia obiektów do sieci energetycznej. Wartość ta stanowi niemal dziewięciokrotny wzrost liczby odmów w porównaniu do lat 2019–2020. Również w przypadku sieci gazowej nastąpił 145 proc. wzrost liczby odmów, których ogółem odnotowano blisko 57 tys. Za powód masowych odmów wskazuje się brak jasności przepisów.

Jak podają eksperci, głównym powodem przeszkód w rozwoju OZE w Polsce jest przede wszystkim zawiłość prawodawstwa. Autorzy podsumowania podkreślają, że „Tu na pierwszy plan wysuwa się brak stabilności prawnej, będący rezultatem licznych nowelizacji przepisów, a także trudności w uzyskiwaniu przyłączeń nowych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej związane ze stanem infrastruktury energetycznej i wynikającą z niego polityką operatorów sieci dystrybucyjnej”.

Co więcej, rozrastające się grono prosumentów, w ciągu ostatnich dwóch lat zgłosiło liczne uwagi dotyczące m.in. problemów z niedochowaniem parametrów jakościowych energii elektrycznej, wymianą liczników na dwukierunkowe czy rozliczaniem umów.

Masowe wyłączenia fotowoltaiki

Ostatni czas przyniósł właścicielom paneli słonecznych nie lada wyzwania związane z masowymi ograniczeniami produkcji energii z odnawialnych źródeł. W niedzielę 2 lipca 2023 r. w godzinach od 11:00 do 17:00 operatorzy sieci dystrybucyjnych na polecenie Polskich Sieci Energetycznych zredukowali pracę elektrowni fotowoltaicznych. Jak wyjaśnia PSE, efektem tej decyzji była nadwyżka generacji energii ponad aktualne zapotrzebowanie.

Operatorzy sieci dystrybucyjnych otrzymali więc powiadomienie od PSE o redukcji generowania energii. Masowe wyłączenia fotowoltaiki mające na celu zrównoważenie podaży prądu, to już kolejna tego typu sytuacja w tym roku.

Czarne scenariusze dla rozwoju OZE

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w swej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku” zakłada szybki rozwój energetyki jądrowej oraz odnawialnej. Największym zagrożeniem dla producentów energii z OZE są planowane ograniczenia mocy.

Eksperci branży alarmują jednak, że Polska nie jest przygotowana na przyjmowanie energii z odnawialnych źródeł. Jak podkreśla ekspert w najnowszym raporcie Fundacji Instrat Bernard Swoczyna „Rządowe plany zakładają, że za kilkanaście lat w pierwszej kolejności zapotrzebowanie odbiorców pokrywane będzie z atomu. W efekcie produkcja z OZE odpowiadająca aż 40 proc. całkowitego obecnego zapotrzebowania będzie tracona. To całkiem szokujące, że oficjalne strategie zakładają planowane marnotrawstwo energii”.