Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zakaz podlewania tuneli foliowych i ogródków. Gminy apelują do mieszkańców
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 28.05.2024 18:38

Zakaz podlewania tuneli foliowych i ogródków. Gminy apelują do mieszkańców

trzymać zraszacz
fot. Pixabay/TheOtherKev

Przedłużająca się susza w Polsce, zmusza władze kilkudziesięciu gmin do wprowadzenia zakazu podlewania trawników, ogródków czy nawet tuneli foliowych. IMGW ostrzega, że ten rok może być rekordowy pod względem braku opadów. Mieszkańcy gmin objętych zakazem nie mogą korzystać z wody z sieci wodociągowej w określonych godzinach lub do odwołania. Nieprzestrzeganie zakazu grozi wysokim mandatem.

Susza glebowa w kraju

Do lata został niespełna miesiąc, a temperatury w Polsce już sięgają powyżej 26 stopni Celsjusza. W wielu miejscach deszcz nie spadł od początku tego miesiąca, nawet pomimo przetaczających się przez kraj frontów burzowych z gradem i ulewnym deszczem.

Według rzecznika IMGW Grzegorza Walijewskiego, przedłużające się upały i brak opadów, może spowodować wydanie ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. 

Najgorzej jest w Zielonej Górze i Pile, gdzie od początku maja nie spadła ani jedna kropla wody. Nie lepiej jest w Mławie i Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zanotowano tylko 0,1 milimetra opadów deszczu. W centralnej części kraju spadło do jednego milimetra deszczu.

Raport suszowy w Polsce. Najwięcej strat w zbożach i krzewach owocowych

Zakaz podlewania wodą z sieci wodociągowej

Niestety, coraz częściej w ciągu dnia ciśnienie w sieci wodociągowej spada, a mieszkańcy skarżą się na braki w dostępie do bieżącej wody. To poważny problem zwłaszcza, że to dopiero końcówka maja, a przed nami jeszcze całe lato.

Aby zapobiec uciążliwym konsekwencjom suszy, wiele gmin w Polsce wydało apele o racjonalne korzystanie z zasobów wody lub zakazy podlewania wodą z wodociągów swoich trawników, ogródków czy tuneli foliowych. 

Problem z przerwami w dostawach wody występuje w kilkudziesięciu polskich gminach. Można prześledzić mapę gmin, które wydały apele lub zakazy podlewania wodą z sieci wodociągowej, na stronie internetowej “Świat Wody”. 

W tych gminach wydano zakaz

Przykładowe zakazy i apele z kilku gmin w kraju:
Gmina Borkowice 
Gmina ta wprowadziła zakaz poboru wody z sieci wodociągowej do zraszania i podlewania ogródków działkowych, trawników, szklarni, boisk sportowych, tuneli foliowych, upraw rolnych i sadowniczych. Nie można też napełniać basenów. Zakaz obowiązuje od 16 maja 2024 roku, w godzinach od 6:00 do 22:00 aż do odwołania. 
Gmina Koneck
W tej gminie obowiązuje całkowity zakaz podlewania przydomowych ogródków. Władze argumentują zakaz obniżaniem się lustra wody w studniach głębinowych. Apelują do mieszkańców, by rozważnie i racjonalnie gospodarowali wodą. Zakaz obowiązuje od 17 maja 2024 roku. 
Gmina Wyśmierzyce 
Urząd Miejski zwraca się z apelem do mieszkańców gminy o racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą pobieraną z sieci wodociągowej. Ma to zapobiec przerwom w dostawach do wszystkich końcowych użytkowników sieci wodociągowej na terenie tej gminy. Podlewanie ogródków, upraw rolnych, napełnianie basenów może być realizowane w godzinach od 22:00 do 5:00 rano. Gmina Przytyk 
W związku z utrzymującym się brakiem opadów atmosferycznych oraz zwiększonym poborem wody, gmina zwraca się do wszystkich odbiorców wody z prośbą o ograniczenie jej poboru oraz oszczędne i racjonalne korzystanie z wody w godzinach 15.00 – 22.00 do czasu poprawy sytuacji pogodowej. Ograniczenie wody dotyczy podlewania trawników i ogródków przydomowych oraz mycia pojazdów.

Takie są kary za nieprzestrzeganie zakazu podlewania

Nieprzestrzeganie zakazu podlewania wodą z sieci wodociągowej trawników czy ogródków itp. grozi otrzymaniem kary grzywny w wysokości do 500 zł, albo naganą. 

Do 5 tys. złotych grozi natomiast za nielegalne podłączenie się do hydrantu i korzystanie z niego w celu nawodnienia chociażby trawnika. Takie sankcje wynikają z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001 roku.

Aby dodatkowo uniknąć pogłębiania się stanu suszy, mieszkańcy mogą inwestować w systemy zbierania wody deszczowej. W tym celu można składać wnioski o otrzymanie środków na urządzenia do pozyskiwania deszczówki z programu "Moja Woda".

Tagi: Pogoda IMGW Wieś