Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Znamy wyniki kontroli PIORiN pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych upraw za rok 2022
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 01.07.2023 08:00

Znamy wyniki kontroli PIORiN pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych upraw za rok 2022

Pole uprawne
unsplash.com

PIORiN udostępnił wyniki badań kontroli upraw pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej oraz agrofagów objętych środkami fitosanitarnymi. Jak wygląda podsumowanie inspekcji?
 

Podsumowanie kontroli

Jak podają eksperci PIORiN, w 2022 roku przeprowadzono łącznie 74 862 kontroli pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych dla Unii oraz agrofagów objętych środkami fitosanitarnymi. Oceną zdrowotności objęto m.in. uprawy roślin, produkty roślinne w przechowalniach i magazynach, w miejscach przeładunku, na giełdach i targowiskach.

Ogółem inspekcji poddano 3 036 117 ha upraw roślin, 606 665 t, 379 391 944 szt. i 1 812 721 m3 roślin, produktów roślinnych i przedmiotów. W wyniku prowadzonych inspekcji i wykonanych analiz laboratoryjnych stwierdzono występowanie 5 agrofagów kwarantannowych i 1 agrofaga objętego środkami fitosanitarnymi.

Zdaniem ekspertów, obecność tych agrofagów odnotowano w 501 miejscach produkcji, co stanowi spadek o 11 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Rodzaje wykrytych bakterii

Zgodnie z udostępnionym podsumowaniem, najwięcej wykryć dotyczyło bakterii Clavibacter sepedonicus — sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Jak podaje PIORiN, bakterię wykryto aż w 432 miejscach produkcji. Analizując wykrycia tej bakterii na przestrzeni ostatnich 5 lat, w 2022 roku odnotowano jej najniższą liczbę. W porównaniu do roku 2021 spadek liczby wykryć wynosił ok. 15 proc., a do roku 2020 - aż o ponad 40 proc.

W grupie bakterii stwierdzono jeszcze dwa agrofagi kwarantannowe, które zostały zaklasyfikowane jako sprawcy choroby zwanej śluzakiem. Mowa o bakteriach Ralstonia solanacearum i Ralstonia pseudosolanacearum. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat były już stwierdzane pojedyncze ogniska tych bakterii w uprawach na terenie Polski. W 2022 roku po raz pierwszy w kraju odnotowano agrofaga Ralstonia solanacearum w wodach powierzchniowych na terenie województwa dolnośląskiego.
 

Pozostałe wykryte agrofagi

Ponadto w 2022 roku wykryto 2 gatunki kwarantannowych nicieni: Globodera rostochiensis — mątwik ziemniaczany i Globodera pallida – mątwik agresywny. Jak podaje PIORiN, obecność mątwika agresywnego wykryto tylko na materiale pochodzącym z innych państw członkowskich UE. Z kolei obecność mątwika ziemniaczanego odnotowano w 40 miejscach produkcji, w 11 województwach.

Działania kontrolne pod kątem tego agrofaga były prowadzone we wszystkich województwach. Kontrolom poddawano m.in. znajdujące się w obrocie ziemniaki, pochodzące z innych państw Unii Europejskiej oraz spoza Unii. W wyniku tych ocen, w 18 miejscach obrotu stwierdzono obecność nicienia w ziemi osypanej z bulw ziemniaków konsumpcyjnych, pochodzących z Cypru, Włoch, Hiszpanii, Grecji oraz Francji. Eksperci podają, że działania w tym zakresie będą kontynuowane również w bieżącym roku.

Dodatkowo w roku 2022 wykryto 1 agrofaga objętego unijnymi środkami fitosanitarnymi, tj. wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (Tomato brown rugose fruit virus). W odniesieniu do tego agrofaga eksperci PIORiN wykonali łącznie w skali kraju 1 354 ocen zdrowotności. Wirus ten został wykryty w 9 miejscach produkcji, w sześciu województwach (podlaskim, pomorskim, lubuskim, małopolskim, lubelskim i dolnośląskim). We wszystkich przypadkach wykrycia dotyczyły roślin pomidora uprawianych z przeznaczeniem na owoce. Był to trzeci rok, w którym odnotowano obecność tego wirusa w Polsce.

Źródło: piorin.gov.pl