RolnikInfo.pl
krir mrirw

unsplash.com / fot. Valeriia Bugaiova

Apel KRIR do MRiRW ws. środków chemicznych i zanieczyszczeń w rolnictwie

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Ograniczenie stosowania chemicznych środków w rolnictwie oraz minimalizowanie zanieczyszczenia pochodzącego z przetwórstwa żywności - są to kwestie, do których Krajowa Rada Izb Rolniczych wzywa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Chodzi tym samym o wcielenie w życie wskazań europejskiego Zielonego Ładu.

KRIR uznała za niezbędne wystosować apel do resortu rolnictwa w kwestii potrzeby podjęcia zmian w produkcji żywności - jest to efekt wniosku zgłoszonego na VII posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych 24 marca 2021 roku.

Zdecydowana postawa KRIR

Polskie rolnictwo dynamicznie zmienia się na przestrzeni lat, a obecnie wszelkie reformy dotyczą głównie zwrotu ku szeroko rozumianej ekologii. Działania w tym zakresie podejmowane są nie tylko z inicjatywy polskich władz, ale przede wszystkim ze względu na wymagania, jakie w tym zakresie nakłada Unia Europejska na kraje członkowskie.

Jednym z wymiarów dążenia do neutralności klimatycznej są założenia Nowego Zielonego Ładu, który ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Kwestie te mają być osiągane poprzez zmianę szeregu praktyk w sektorze rolniczym.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ma w tym aspekcie zdecydowane zdanie i z całą mocą wyraża przekonanie, iż ochrona środowiska poprzez podejmowanie zmian w rolnictwie jest ważnym elementem polityki unijnej i krajowej.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

24 marca 2021 roku odbyło się posiedzenie KRIR, na którym zgłoszono wniosek o uwzględnienie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia pochodzącego z rolnictwa.

Wniosek adresowano do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a wymienione przez KRIR działania wynikają bezpośrednio z wytycznych dotyczących założeń Zielonego Ładu. 

Rolnictwo przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska

W komunikacie na stronie internetowej KRIR możemy przeczytać, iż polityka Unii Europejskiej wskazuje rolnictwo jako winnego zanieczyszczeniu środowiska i niszczenia Ziemi. Zarząd chce, by w Polsce podjęte były działania w związku ze stosowaniem chemicznych środków przy produkcji żywności, a także przy przetwórstwie. 

KRIR zauważa, że rolnicy obarczeni są wieloma zobowiązaniami takimi jak restrykcje w kwestii nawożenia, stosowania środków ochrony roślin, a nawet ograniczenia hodowli zwierząt. Dzięki implementowaniu zaleceń unijnych i założeń Zielonego Ładu mamy jednak szansę jeść zdrowe produkty i wspierać środowisko naturalne. 

Zdaniem KRIR, resort rolnictwa powinien szczególnie przyjrzeć się procesowi stosowania chemicznych środków, które wykorzystywane są zarówno na etapie produkcji, jak i przetwarzania żywności.

Zielony Ład jest strategią Unii Europejskiej mającą na celu m.in. wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, odbudowanie bioróżnorodności, a także wspieranie innowacyjności w rolnictwie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: krir.pl, ec.europa.eu

Podobne artykuły

PULS Werbeagentur/Facebook

Uprawy

Wielki labirynt kukurydziany. Tegoroczny wzór także z przekazem

Czytaj więcej >
iAGRO TV / YouTube

Uprawy

Sezon w pełni. Czereśnie lądują za stodołą. "Tak się marnuje u nas towar"

Czytaj więcej >
mrirw

Uprawy

Nadchodzi zakaz stosowania kolejnych środków ochrony roślin. MRiRW zadecydowało

Czytaj więcej >
pogoda

Uprawy

Nadchodzą afrykańskie upały? Prognozy pogody wskazują na jedno

Czytaj więcej >
naukowcy

Uprawy

Rewolucyjne zastosowanie moczu i piwa w rolnictwie. Naukowcy potwierdzili efekty

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - pismo z PIR

Uprawy

Fatalna sytuacja rolnika. Od miesięcy nie zarabia i nie może skorzystać z rządowej pomocy

Czytaj więcej >