RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Valeriia Bugaiova

Apel KRIR do MRiRW ws. środków chemicznych i zanieczyszczeń w rolnictwie

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

KRIR uznała za niezbędne wystosować apel do resortu rolnictwa w kwestii potrzeby podjęcia zmian w produkcji żywności - jest to efekt wniosku zgłoszonego na VII posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych 24 marca 2021 roku.

Zdecydowana postawa KRIR

Polskie rolnictwo dynamicznie zmienia się na przestrzeni lat, a obecnie wszelkie reformy dotyczą głównie zwrotu ku szeroko rozumianej ekologii. Działania w tym zakresie podejmowane są nie tylko z inicjatywy polskich władz, ale przede wszystkim ze względu na wymagania, jakie w tym zakresie nakłada Unia Europejska na kraje członkowskie.

Jednym z wymiarów dążenia do neutralności klimatycznej są założenia Nowego Zielonego Ładu, który ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Kwestie te mają być osiągane poprzez zmianę szeregu praktyk w sektorze rolniczym.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ma w tym aspekcie zdecydowane zdanie i z całą mocą wyraża przekonanie, iż ochrona środowiska poprzez podejmowanie zmian w rolnictwie jest ważnym elementem polityki unijnej i krajowej.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

24 marca 2021 roku odbyło się posiedzenie KRIR, na którym zgłoszono wniosek o uwzględnienie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia pochodzącego z rolnictwa.

Wniosek adresowano do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a wymienione przez KRIR działania wynikają bezpośrednio z wytycznych dotyczących założeń Zielonego Ładu. 

Rolnictwo przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska

W komunikacie na stronie internetowej KRIR możemy przeczytać, iż polityka Unii Europejskiej wskazuje rolnictwo jako winnego zanieczyszczeniu środowiska i niszczenia Ziemi. Zarząd chce, by w Polsce podjęte były działania w związku ze stosowaniem chemicznych środków przy produkcji żywności, a także przy przetwórstwie. 

KRIR zauważa, że rolnicy obarczeni są wieloma zobowiązaniami takimi jak restrykcje w kwestii nawożenia, stosowania środków ochrony roślin, a nawet ograniczenia hodowli zwierząt. Dzięki implementowaniu zaleceń unijnych i założeń Zielonego Ładu mamy jednak szansę jeść zdrowe produkty i wspierać środowisko naturalne. 

Zdaniem KRIR, resort rolnictwa powinien szczególnie przyjrzeć się procesowi stosowania chemicznych środków, które wykorzystywane są zarówno na etapie produkcji, jak i przetwarzania żywności.

Zielony Ład jest strategią Unii Europejskiej mającą na celu m.in. wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, odbudowanie bioróżnorodności, a także wspieranie innowacyjności w rolnictwie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: krir.pl, ec.europa.eu

Tagi:

Podobne artykuły

Uprawy

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce
Czytaj więcej >

Uprawy

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości
Czytaj więcej >

Uprawy

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Czytaj więcej >

Uprawy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych
Czytaj więcej >

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron
Czytaj więcej >

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]