Apel KRIR do MRiRW ws. środków chemicznych i zanieczyszczeń w rolnictwie
KRIR uznała za niezbędne wystosować apel do resortu rolnictwa w kwestii potrzeby podjęcia zmian w produkcji żywności - jest to efekt wniosku zgłoszonego na VII posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych 24 marca 2021 roku.
Zdecydowana postawa KRIR
Polskie rolnictwo dynamicznie zmienia się na przestrzeni lat, a obecnie wszelkie reformy dotyczą głównie zwrotu ku szeroko rozumianej ekologii. Działania w tym zakresie podejmowane są nie tylko z inicjatywy polskich władz, ale przede wszystkim ze względu na wymagania, jakie w tym zakresie nakłada Unia Europejska na kraje członkowskie.
Jednym z wymiarów dążenia do neutralności klimatycznej są założenia Nowego Zielonego Ładu, który ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Kwestie te mają być osiągane poprzez zmianę szeregu praktyk w sektorze rolniczym.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ma w tym aspekcie zdecydowane zdanie i z całą mocą wyraża przekonanie, iż ochrona środowiska poprzez podejmowanie zmian w rolnictwie jest ważnym elementem polityki unijnej i krajowej.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[EMBED-6]
24 marca 2021 roku odbyło się posiedzenie KRIR, na którym zgłoszono wniosek o uwzględnienie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia pochodzącego z rolnictwa.
Wniosek adresowano do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a wymienione przez KRIR działania wynikają bezpośrednio z wytycznych dotyczących założeń Zielonego Ładu.
Rolnictwo przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska
W komunikacie na stronie internetowej KRIR możemy przeczytać, iż polityka Unii Europejskiej wskazuje rolnictwo jako winnego zanieczyszczeniu środowiska i niszczenia Ziemi. Zarząd chce, by w Polsce podjęte były działania w związku ze stosowaniem chemicznych środków przy produkcji żywności, a także przy przetwórstwie.
KRIR zauważa, że rolnicy obarczeni są wieloma zobowiązaniami takimi jak restrykcje w kwestii nawożenia, stosowania środków ochrony roślin, a nawet ograniczenia hodowli zwierząt. Dzięki implementowaniu zaleceń unijnych i założeń Zielonego Ładu mamy jednak szansę jeść zdrowe produkty i wspierać środowisko naturalne.
Zdaniem KRIR, resort rolnictwa powinien szczególnie przyjrzeć się procesowi stosowania chemicznych środków, które wykorzystywane są zarówno na etapie produkcji, jak i przetwarzania żywności.
Zielony Ład jest strategią Unii Europejskiej mającą na celu m.in. wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku, odbudowanie bioróżnorodności, a także wspieranie innowacyjności w rolnictwie.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: krir.pl, ec.europa.eu