Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Aplikacja suszowa wreszcie działa. Od 20.09 rolnicy mogą wysyłać wnioski
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 21.09.2023 12:07

Aplikacja suszowa wreszcie działa. Od 20.09 rolnicy mogą wysyłać wnioski

osoba z telefonem
unsplash.com

Długo oczekiwana aplikacja "Zgłoś szkodę rolniczą" jest już dostępna, a rolnicy mogą rozpocząć proces zgłaszania strat w uprawach rolniczych i produkcji zwierzęcej za rok 2023. Mimo że aplikacja została uruchomiona w lipcu, możliwość wysyłki wniosków jest dostępna dopiero od 20 września tego roku. To, kiedy rolnicy otrzymają pomoc suszową, pozostaje wciąż niepewne, co budzi niepokój wśród producentów rolnych. 

Procedura oszacowania strat i pomoc dla rolników

Producent rolny, aby uzyskać pomoc suszową, musi najpierw złożyć wniosek za pośrednictwem aplikacji "Zgłoś suszę rolniczą". To krok niezbędny do późniejszego uzyskania protokołu lub kalkulacji strat, które zostaną automatycznie wygenerowane przez aplikację. Proces oszacowania strat przez komisje terenowe może odbywać się niezależnie od terminu złożenia wniosku przez rolnika za pomocą aplikacji.

W roku 2022 rolnicy otrzymali nadzwyczajną pomoc suszową w wysokości 2600 zł na każde gospodarstwo, niezależnie od jego rozmiaru czy skali produkcji. Co więcej, obiecane przez poprzedniego szefa resortu rolnictwa Henryka Kowalczyka wsparcie z pomocy de minimis w rolnictwie nie zostało dotychczas ogłoszone.

Kalkulacja wsparcia i zasady przyznawania

Wysokość pomocy suszowej za rok 2023 będzie zależała od powierzchni uprawy, na której wystąpiły szkody spowodowane różnymi czynnikami atmosferycznymi. Pomoc nie będzie mogła przekroczyć 80 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej. 

Dla gospodarstw rolnych na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, pomoc może wynieść maksymalnie 90 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej.

Producentom rolnym, którzy nie posiadają ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, pomoc będzie pomniejszana o 50 proc.

Koszty pomocy dla rolników

Szacuje się, że potrzebne będą środki z budżetu państwa w wysokości 1,497 mld zł na pomoc dla rolników poszkodowanych przez tegoroczne niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące pomocy dla rolników będą zależały od wyników oszacowania strat.

 

źródło: topagrar.pl

Tagi: MRiRW