Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > ARiMR radzi, aby nie wycofywać wniosków o dopłaty do materiału siewnego
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 29.06.2023 14:00

ARiMR radzi, aby nie wycofywać wniosków o dopłaty do materiału siewnego

Siewki na polu
unsplash.com

Składanie wniosków o dopłaty do materiału siewnego miało pierwotnie zakończyć się 26 czerwca, jednak termin został wydłużony do 10 lipca 2023 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sugeruje, żeby nie wycofywać złożonych wcześniej wniosków o dopłaty z tytułu zużytego siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny albo kwalifikowany.
 

Odpowiedź agencji na pytania rolników

Jak podaje ARiMR „W związku z wieloma pytaniami rolników, którzy już złożyli wnioski o dopłaty do materiału siewnego, sugerujemy, aby jeszcze nie wycofywać złożonych w trwającym naborze dokumentów. Tzw. pomoc wojenna na materiał siewny zostanie ogłoszona dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej. Warto zatem zaczekać, aż taka zgoda zostanie wydana i dopiero wtedy wycofać złożony wcześniej wniosek, aby móc ubiegać się o „pomoc wojenną” do materiału siewnego”.

Kto może ubiegać się o dofinansowania?

Przypominamy, że o dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy znajdują się w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:

  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto,
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna,
  • ziemniaki.

Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

Gdzie można złożyć wnioski o dofinansowanie?

Wnioski można złożyć bezpośrednio w biurze powiatowym ARiMR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, nadać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub wysłać przez platformę ePUAP, a także korzystając z usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Jak podaje ARiMR, w zeszłym roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego. W tym roku o takie wsparcie ubiega się na razie 40,6 tys. rolników.

Tagi: ARiMR Dopłaty