Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > ARiMR: wiadomo, ilu rolników złożyło wnioski o dopłaty do 22 maja
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.05.2023 20:31

ARiMR: wiadomo, ilu rolników złożyło wnioski o dopłaty do 22 maja

portfel z pieniędzmi
Biznes Info

Jak poinformowała ARiMR, do 22 maja 2023 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 767 tysięcy producentów rolnych. W tym roku nabór wniosków o dopłaty za 2023 roku trwa dłużej – ostateczny termin przyjmowania dokumentów od rolników został przesunięty do końca czerwca. 

Kolejni rolnicy składają dokumenty o dopłaty bezpośrednie

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformowała na swojej oficjalnej stronie internetowej, że do dnia 22 maja 2023 roku o płatności bezpośrednie za 2023 rok zawnioskowało 767 tysięcy rolników. Czas na przekazanie odpowiednich dokumentów do ARiMR trwa nieco ponad miesiąc – ostateczna data przyjmowania wniosków od rolników to 30 czerwca 2023 roku. 

Warto dodać, że w bieżącym roku nabór wniosków trwa nieco dłużej niż w roku poprzednim, kiedy ostatnim dniem składania dokumentów był 27 czerwca 2022 roku. W ubiegłym roku o dotacje bezpośrednie wnioskowało w sumie nieco ponad 1,261 mln rolników.

Jak złożyć wniosek o dotacje?

Co kluczowe, w 2023 roku nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie jest prowadzony wyłącznie drogą elektroniczną: rolnicy mogą przesyłać odpowiednie dokumenty do ARiMR poprzez aplikację o nazwie eWniosekPlus. Rolnicy przez cały czas składania wniosków o wsparcie finansowe mogą liczyć na bezpłatną pomoc przy wypełnianiu wniosków ze strony ekspertów Ośrodków Doradztwa Rolniczego. 

Dlaczego dopłaty bezpośrednie mają tak duże znaczenie dla rolnictwa w UE?

Dopłaty bezpośrednie stanowią często istotną część dochodów rolników. Dzięki nim, rolnicy otrzymują dodatkowe środki finansowe, które mogą pomóc w pokryciu kosztów produkcji, wyrównaniu różnic w dochodach między sektorami rolnymi oraz zabezpieczeniu stabilności dochodów w przypadku niekorzystnych warunków rynkowych czy klęsk żywiołowych.

Rolnictwo europejskie konkurować musi na globalnym rynku z produktami z innych części świata, gdzie produkcja może być tańsza. Dopłaty bezpośrednie umożliwiają rolnikom utrzymanie konkurencyjnych cen swoich produktów na rynku europejskim, a także redukują zależność od wahających się cen surowców czy zmian w polityce handlowej.

Dopłaty bezpośrednie często wiążą się z wymogami środowiskowymi, które rolnicy muszą spełniać, aby otrzymywać wsparcie. To zachęta do prowadzenia rolnictwa zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju, ochroną środowiska naturalnego, bioróżnorodnością i dbałością o krajobraz wiejski.

Wspieranie rolnictwa poprzez dopłaty bezpośrednie ma także na celu zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa żywnościowego w UE. Dofinansowanie produkcji rolnej pomaga utrzymać odpowiedni poziom produkcji żywnościowej, niezależność od importu oraz gwarancję dostaw wysokiej jakości żywności dla konsumentów.